Başakşehir Kayabaşı

Yoğun talep metrekare fiyatını yükseltiyor

Sektörden Haberler Emine Pile 25.03.2015
İstinye ve Kayabaşı’ndaki ihalelerde ortaya çıkan yüksek gelir hedefleri, sektörde metrekare fiyatlarının artacağı endişesine yol açtı.
Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) tarafından son iki haftada gerçekleştirilen ihalelerin İstinye'de 3.6 milyar lira ve Başakşehir Kayabaşı'nda da 1 milyar liralık satış gelir hedefleriyle kazanılması, ihalelerde ‘teklifler metrekare fiyatlarını yükseltiyor' tartışmalarına yol açtı. İntaya & EYG & İntes tarafından Kayaşehir'de hayata geçirilen Evvel İstanbul'un satış ofisinde basınla buluşan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, ihalelerde ortaya çıkan gelir hedeflerini bölgelere gösterilen talebe bağladı. 

SON ARSALAR ‘ORTA'YI AŞAR

Kurum, “Bu bölgenin gelişeceğini yatırımcı da görüyor, konut alıcısı da görüyor. Biz burada Emlak Konut Başakşehir Evleri'ni 2 bin 250 liradan sattık, o zaman da 25 bin başvuru olmuştu. Bölgedeki konut satışlarına bakıyorsunuz, Bulvar İstanbul hemen hemen sattı, Bahçetepe İstanbul bitti, Evvel İstanbul'un yarısından fazlası satıldı, Park Mavera'nın ilk etabının hemen hemen hepsi satıldı. Yatırımcı da bunu görüp fiyatı veriyor” dedi. 

Kayabaşı'nın genelinde 60 bin konut yapıldığını anlatan Kurum, şöyle konuştu: “Bunun 25 bin küsuru sosyal konut olarak yapıldı. Ondan sonra orta gelire geçtik ve 4-5 bin konut yaptık. Bahçetepe İstanbul'da metrekaresi 2 bin liradan sattık, Emlak Konut 2 bin 200 liradan, Bulvar İstanbul 2 bin 500 liradan başladı. Orta geliri de tamamladık. Artık son arsalar kaldığı için orta gelirin üstüne çıkacak.” Kurum bu durumun bölgenin gelişiminden kaynaklandığını ifade ederek “Kimse durduk yere bu fiyatları vermez. Tüm gelir gruplarının olması da önemli. Hem kültürel hem de sosyal anlamda önemli.” İstinye ihalesi hakkında da konuşan Kurum, “1 milyar liraya aldı, 1 milyar 876 milyon liraya sattı, kâr etti gibi düşünmek doğru değil. Ne zaman verdiniz parayı, ortalama 3 senede alacağız. 3 senelik güncellemeyi koymanız gerekiyor” dedi.

Ünsal EREKE-HT GAZETE

Isparatakule bölgesi konut projeleri Murat Kurum Başakşehir Kayabaşı