era türkiye can ekşioğlu

Yıllık gayrimenkul komisyon hacmi 5 milyar dolar!

Sektörden Haberler Uğurcan Tokay 20.01.2016
Can Ekşioğlu, her yıl 600 bin yeni konuta ihtiyaç olduğunu söyledi. Ekşoğlu, yıllık komisyon büyüklüğünün 5 milyar dolar civarında olduğunu belirtti.
ERA Türkiye, 2016 yılı hedeflerini açıkladı. Gayrimenkul danışmanlığı sektörünün her yıl büyüdüğünü ifade eden ERA Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Can Ekşioğlu, her yıl 5 milyar dolar seviyesinde gayrimenkul komisyon hacmi olduğunu dile getirdi.

İşte ERA Türkiye'nin patronu Can Ekşioğlu'nun önemli açıklamaları…

Türkiye'de her yıl 600 bin yeni konuta ihtiyaç var

“2016'dan çok ümitliyiz. Her sene 600 bin yeni konut ihtiyaç duyuluyor. Türkiye'de 25 milyon kişinin 25-30 yaş altında olduğu belirtiliyor. Bu demografik yapı Avrupa'nın hiçbir yerinde yok. Kentsel dönüşüm projeleri de konuta olan ilgili artırıyor. 2016'da talebin hiçbir şekilde düşmeyeceğini düşünüyoruz”

Ortadoğu halkının ilgisi artıyor

“Mütekabiliyet Yasası'nın olumlu etkilerini henüz tam olarak yaşayamıyoruz. Bugün 15-20 bin yabancıya satış, Türkiye'nin geneli için hiçbir anlam ifade etmiyor. Bu rakamların önümüzdeki dönemlerde katlanarak büyüyeceğini düşünüyorum. Bu anlamda önemli yatırım ve kanunlar var. Daha önce Avrupalılar çoğunluktayken bugün Irak, Suriye, Kuveyt gibi ülkelerden gelenler var. Ruslar yine ilk 5'te. Ayrıca Alman ve İngilizlerin güney illerine olan ilgisi sürüyor”

Gayrimenkul Komisyonculuğu Yasası çıkmalı

“Türkiye'de gayrimenkul danışmanlığı sektörünün önemli eksikleri var. İlk olarak gayrimenkul akademisini kurduk. ERA içerisinde bin, genel olarak 5-10 bin kişiye eğitim verdik. Sektördeki en önemli beklenti, gayrimenkul komisyonculuğu yasasının çıkması. Bunun 2016'da çıkmasını bekliyoruz. Bu yasayla birlikte kişilerin tek başlarına tapuya gidip işlem yapması mümkün olmayacak. Bu sayede anlaşmazlık ve davaların sayısında önemli bir düşüş yaşanacak”

Yıllık komisyon hacmi 5 milyar dolar

“2016'da bu yasanın çıkması sektör ve müşteriler için çok önemli. Kalifiye gayrimenkul danışmanlarının sektörde hizmet vermesi gerekiyor. Yasayla birlikte istihdam artacak ve yasadışı işlemler azalacak. Senelik gayrimenkul komisyonu hacmi 4-5 milyar dolar civarında. Bu potansiyel kullanılmıyor. Türkiye için çok önemli bir gelir kalemi. Bu nedenle önümüzdeki dönemde gayrimenkul danışmaları sayısının artmasını bekliyorum”

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

can ekşioğlu gayrimenkul komisyonu gayrimenkul komisyon oranı