çevre dostu yeşil bina

Yeşil bina trendi hızla yayılıyor

Sektörden Haberler Emine Pile 06.10.2015
Gayrimenkul yatırımında son dönemlerin yeni trendi çevreci binalara olan ilgi, ülkemizde çevre bilincinin artması ile hızla yayılıyor.
Küresel ısınmanın ülkemizde ciddi bir şekilde kendini hissettirmesi, ülkemizde çevre bilincini önceki yıllara göre daha da arttırdı. Geri dönüşümü olan ve doğaya zarar vermeyen ürünler rağbet görmeye başladı. Bununla beraber çevre dostu binaların yapımına büyük ilgi gösteriliyor. Belli standartlar getirilerek sertifikalanmakta olan çevre dostu binalar yapı sektöründe daha değerli binalar olarak öne çıkıyor. Doğaya saygılı, ekolojik ve enerji tüketimini azaltan binalar yeni bir trend oldu diyebiliriz.

ÇEVRE DOSTU BİNALARIN ÖZELLİKLERİ

- Çevreye ve doğaya uyumlu olarak tasarlanma. 
- Geri dönüşümü olan malzemelerin kullanılması. 
- Güneş ve rüzgar enerjilerinden faydalanılarak yapının kendi elektriğinin bir kısmını üretebilmesi. 
- Yeterli izolasyon sistemlerinin ve enerji tasarrufunun sağlanması bunun yanında ses ve ısı yalıtımının oluşturulması. 
- Harekete duyarlı sensörlerle bina içi aydınlatma tasarrufunun sağlanması. 
- Binadan çıkacak olan kirli suyun arıtılarak tekrar kullanılması.

KENDİNİ KISA SÜREDE AMORTİ EDİYOR

Konut üreticilerinin geliştirdiği yeni projelerde çevreci ve ekolojik özellikler ön planda. Standart yöntemlerle inşa edilen binalara göre çevreye olan etkileri asgariye indirilmiş 'yeşil bina' konsepti, binanın inşa edildiği alanda sürdürülebilirlikten başlayarak, doğal ışıktan azami faydalanma, efektif iklimlendirme, artırılmış iç ortam kalitesi, çevre dostu malzeme kullanımına özen gösterme gibi pek çok tedbiri içeriyor. Çevre dostu yapıları diğerlerinden ayıran bu özellikler fiyatın yüzde 10-15 aralığında artmasına neden olabiliyor. Yapılan enerji tasarrufu dikkate alındığında çevre dostu yapıların kendini kısa sürede amorti edebiliyor.

Ensonhaber

Yeşil binalar Çevreye dost binalar