mehmet özhaseki

'Yapı kayıt belgesi çıkarıyoruz'

Sektörden Haberler 27.05.2018 13:48

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Van Güçbirliği Platformu toplantısına katıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Van programı kapsamında "Büyükşehir Belediyesi Arıtma Tesisi Temel Atma Töreni"nin ardından Van Güçbirliği Platformu toplantısına katıldı.

Özhaseki, zor bir coğrafyada olduklarını, coğrafyanın altının da üstünün de hareketli olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Bu ülkede şu anda bile bir sürü deprem oluyor. Son yüzyıl içinde bu ülkede 56 tane 6 ve üzerinde şiddette deprem var. 83 bin insanımız öldü, 100 milyar dolar maddi kaybımız var. Yapı kayıt belgesi çıkarıyoruz şimdi. Önce binalarımıza kimlik vereceğiz, sonra belediyelerimiz kentsel dönüşüm yaptıklarında yüzde 0 faizli kredi vereceğiz. Belediye başkanlarımıza çok iş düşüyor. Belediyeler kentsel dönüşüm alanlarını belirleyecekler, belediyeler projeler hazırlayacaklar. Mahalle konsepti içinde herkesin özlediği komşu ilişkilerinin yaşadığı, meydanı, merkezi, camisi olan mahalle konseptinde projeler getirecekler, onlara yüze 0 faizli krediler vereceğiz. Yapı kayıt belgesinden toplayacağımız paraları belediye başkanlarına mahalleleri dönüştürmeleri için vereceğiz. Ülkenin altındaki depremselliği aşabilmemizin yolu bu.”

Ülkenin üstündeki hareketliliği de herkesin bildiğini, 40 yıldır ülkenin başında PKK belasının bulunduğunu aktaran Özhaseki, hak arama mücadelesi gibi başlatılan mücadelenin geldiği noktayı herkesin gördüğünü belirtti.

Bölgede 70 bine yakın hasarlı binanın zararlarını ödediklerini, 26 bin ev yaptırdıklarını ve vatandaşlara dağıttıklarını anımsatan Özhaseki, vatandaşların mağdur ve masum olduğunu, teröristlerin, satılmışların insanları evlerinden çıkararak çatışma alanı haline getirdiğini kaydetti.