yapı inşaat sektörü

Yapı-İnşaat, Ekim'de en çok ilan veren sektör oldu

Sektörden Haberler Emine Pile 02.12.2015
Yenibiris.com'un açıkladığı Ekim ayı istihdam raporuna göre yapı-inşaat, perakende, turizm ve eğitimi geçerek en çok iş ilanı veren sektör oldu.
İş ve insan kaynakları sitesi Yenibiris.com verilerine göre birçok sektörde eleman arayışında önemli artışlar oldu. En fazla iş ilanı veren sektörler sıralaması da değişti. İlanlarını eylüle göre yüzde 34 oranında artıran Yapı-İnşaat sektörü birkaç basamak birden yükselerek birinci sıraya geçti. Aylardır ilk 10 arasında yer almayan sektörlerden Bilişim yüzde 37, Bankacılık ise yüzde 36 oranındaki ilan artışıyla 7 ve 8. sıraya çıktı.

Eleman arayışını en fazla artıran diğer sektörler yüzde 45 ile Danışmanlık, yüzde 44 ile Telekomünikasyon ve yüzde 43 ile Otomotiv oldu. Bu sektörler, en fazla ilan yayınlanan ilk 10 sektör arasında yer almıyor. Perakende, Gıda ve Tekstil sektörlerinde ise sırasıyla yüzde 22, yüzde 16 ve yüzde 38 oranlarında düşüşler söz konusu. Ekim ayında en çok ilan yayınlanan 10 sektör sırasıyla Yapı-İnşaat, Turizm, Hizmet, Lojistik, Eğitim, Üretim, Bilişim, Bankacılık, Perakende ve Gıda oldu.

Bankacılık-Finans yine en çok tercih edilen sektör

İş arayanların en çok başvuru yaptığı sektör bu kez de açık arayla Bankacılık-Finans oldu. En çok başvuru yapılan diğer sektörler Perakende, Eğitim, Gıda, Hizmet, Turizm, Araştırma, Hızlı Tüketim, Danışmanlık Ve Üretim-Imalat olarak sıralandı. İlanlara yapılan başvurularda da önemli artışlar var. Bir önceki aya göre Hızlı Tüketim ilanları yüzde 66, Gıda ilanları yüzde 45, Turizm yüzde 44, Yapı-İnşaat yüzde 38 daha fazla başvuru aldı. İlanların arttığı Danışmanlık sektörü başvuruları da yüzde 40 yükseldi.

yapı inşaat sektörü istihdam