onur öngün
Haberler / Sektörden Haberler / 'Yabancıların ülkelerine dönmesi yazlık fiyatlarını etkileyecek'

'Yabancıların ülkelerine dönmesi yazlık fiyatlarını etkileyecek'

Sektörden Haberler 18.09.2017 16:06

Onursal Gayrimenkul Yatırım AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün, 'Konutta yabancıyı küstürmeyelim' dedi.

Geçen yıl Rusya ile yaşanan uçak krizinden sonra ilk olarak Bodrum ve Antalya'da yoğunlaşan Ruslar'ın yazlıklarını satmaya başladıklarını anımsatan Onursal Gayrimenkul Yatırım AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün, bu yıl ise Ruslar'ı başta Hollandalı, İngiliz ve Almanlar olmak üzere Avrupa'nın diğer ülke vatandaşlarının izlediğini belirtti.

Onur Öngün, bu yaz sezonu sahillerde yabancı turistlerin adeta mumla arandığını ifade ederken, sürecin uzun sahil bandındaki onbinlerce yazlık fiyatını etkileyeceğini söyledi.

AB ile ilişkiler, Türkiye coğrafyasında yaşanan sıkıntıların önümüzdeki dönemde de sıkıntıların yaşanacağına işaret ettiğini vurgulayan Onur Öngün, şöyle devam etti:
“Türkiye'de yatırımlara yönelik haberler, yabancı basının gündeminde bile geniş yer bulmuş ve Avrupa'ya kıyasla çok daha uygun fiyata Türkiye'de ev sahibi olunabileceği vurgulanmıştı. Yabancıların ilgisinden dolayı sahil bölgesinde otelde çalışanından, marketçisine kadar çok sayıda kişi gayrimenkule soyunmuştu. Ancak bugün satışlar bıçak gibi kesildi. Sürekli dile getirdiğimiz gibi yazlık bir ihtiyaç değil, lüks. Bir hevesle alınan yazlıklar sonra aidat, bakım vs. gibi nedenlerle elden çıkarılmaya çalışıyor ve sürekli değer kaybediyor. 2015 istatistiklerine göre Türkiye'de ev alan 137 bin yabancı olduğunu ve bunun önemli bölümünün sahil bandında bulunduğunu düşünürsek, yabancıların ülkelerine dönüyor olması, fiyatları bu kış döneminde reel olarak daha da aşağı çekecek. Bu tablo aslında mutlaka yazlık sahibi olmam gerekiyor diyen Türkler için iyi araştırmaları durumunda fırsat olabilir.”

Onur Öngün, gayrimenkulde kaybedilen yabancı yatırımcıyı geri kazanmak için Onursal AŞ olarak Kafkaslar, Ortadoğu ve Uzakdoğu'da çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini bildirdi.