yabancıya gayrimenkul satışı 2015

Yabancılar gözünü hangi şehirlere dikti?

Sektörden Haberler Uğurcan Tokay 13.04.2015
Başta Körfez ülkelerinden gelen yatırımcılar İstanbul, Trabzon, Yalova, Bursa ve İzmir gibi şehirlerden hızla gayrimenkul sahibi oluyor.
Son yıllarda hızlı bir yükseliş trendinde olan ve Türk ekonomisinin lokomotifi konumunda bulunan inşaat sektörü, başarı meyvelerini toplamaya devam ediyor. Türkiye, yabancılara gayrimenkul satışı konusunu da her geçen gün daha fazla parayı kasasına koyuyor.

Yeni gözdeler ortaya çıkıyor

Başta İstanbul olmak üzere yabancı yatırımcıların gözdesi haline gelen Yalova, Bursa, Trabzon ve İzmir gibi kentler bu ilgiden memnun gibi gözüküyor. Özellikle denize kıyısı olan kentler Körfez ülkelerinden gelen yatırımcıların gözdesi haline gelirken bu konuda Antalya'nın eline su dökülmüyor.

İzmir hızla değerleniyor

Genele bakıldığında konut satışları konusunda İstanbul her ay lider olurken yabancılara konut satışı konusunda Antalya liderliği elden bırakmıyor. Ancak 2015'in ilk iki ayında İstanbul, Antalya'yı geride bırakmış durumda.Son 1 buçuk yılda Yalova ve Bursa ön plana çıkarken İzmir, koşar adımlarla üst sıralara tırmanmaya devam ediyor.

Yabancılar haritayla dolaşıyor

Trabzon ve Yalova'da bir hayli Körfez yatırımcısına satış yapılırken İstanbul'da blok satışlarda yapılmakta. Son dönemde Cityscape'te etkinliği her geçen artan Türk şirketlerine gelen ziyaretçiler ellerinde şehir haritalarıyla dolaşıyor. Bu da Türkiye'nin geldiği cazibe noktasına bir diğer örnek olarak gösterilebilir.

Geçmişten bugüne rakamlar neler?

2013 yılında türkiye genelinde toplamda 12 bin 181adet yabancıya gayrimenkul satışı gerçekleşti. Bunların 5 bin 548 adeti Antalya'da, 2 bin 447 adeti İstanbul'da ve 1112 adeti Aydın'da gerçekleşti. 2014 yılına gelindiğinde ise toplam satış 8 bin 959'a yükseldi. İstanbul büyük bir sıçrama yaparak rakamı 5 bin 580'e yükseltirken Antalya'da yeni bir artışla satış adedini 6 bin 542'ye çıkardı. 2015 yılının ilk iki ayına bakıldığında ise toplam satış 2 bin 658 olarak gerçekleşti. Burada İstanbul ilk kez 843'le Antalya'yı geride bıraktı. Özellikle Rusların gözdesi Antalya'da iki aylık süreçte 748 satış gerçekleşti.

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

 

yabancıya konut satışı istanbul yabancıya ev satışı yabancılara ev satışı