İnanç Kabadayı
Haberler / Sektörden Haberler / Yabancıdan KDV alınmaması satışları artıracak!

Yabancıdan KDV alınmaması satışları artıracak!

Sektörden Haberler 08.02.2017 09:59

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı H. İnanç Kabadayı, yabancıların konut ve iş yeri alımında KDV ödemeyecek olmasını değerlendirdi.

Yabancıların konut veya iş yeri aldığında KDV ödemeyecek olmasının ülke ekonomisine kazandıracağını belirten Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı H. İnanç Kabadayı şunları söyledi;

Maliye Bakanımız Naci Ağbal'ın, Türkiye'de yabancıların konut veya iş yeri satın aldığında KDV ödemeyecek olması ile ilgili yaptığı açıklama ülke ekomisine döviz kazandırmak için çok ciddi bir adım. Sektör olarak uzun zamandır talep ettiğimiz konularda hükümetimizin aldığı bu önemli kararlar, sadece gayrimenkul sektörüne değil, 200 üzerindeki alt ve yan sektörlerle birlikte ülke ekonomisine kazandırmaktadır. Yabancıya konut satışının toplam satış içindeki payı sadece %1,5 seviyelerinde. Daha önce de belirttiğimiz gibi yabancıya konut satışında yıllık asgari 10 milyar dolarlık bir nakit girişi hedefi koymamız lazım. 1 milyon dolar üzerinde gayrimenkul alanlara vatandaşlık hakkı düzenlemesinden sonra KDV düzenlemesinin de gelmesi satışları ciddi şekilde arttıracaktır. Yabancıya gayrimenkul satışı, mutlaka ihracat süreci olarak düşünülerek döviz kazandırıcı işlem statüsünde olmalıdır. Dolayısıyla yurt dışı pazarlama çalışmalarında geliştirici markalara teşvik verilmesi de ülke tanıtımı için oldukça önemli ve gündeme alınmalı diye düşünüyoruz.