Varyap Meridian

Varyap taahhüt işlerinden vazgeçmeyecek

Sektörden Haberler Hüseyin Belibağlı 09.03.2015
Markalı konut ve ofis üretiminde ciddi bir yeri olan Varyap, taahhüt işlerinden vazgeçmiyor.
Yurt içinde ve dışında taahhüt işlerine her zaman ağırlık verdiklerini kaydeden Varyap CEO'su Erdinç Varlıbaş, TOKİ'ye ve devlete taahhüt işleri yapmaya devam edeceklerini kaydetti. Bu yıl tamamen konut ve ofis üretimine odaklanacaklarını kaydeden Varlıbaş, “En iyi yaptığımız iş bu. Kamunun yaptırdığı taahhüt işlerinde rekabet yüksek ve kanun işleri zorlaştırıyor. Ancak bir yıl sonra sözleşme imzalanıyor. Varyap kurulduğundan beri kamu ile iş yapan bir firma. Önemli projeler gerçekleştirdi. Bu alandan çekilmez. Fark yapacak, kazancı yüksek projelerde yer almaya devam edecektir” dedi.

Yurtdışında da taahhüt işlerine ağırlık vereceklerini söyleyen Varlıbaş, “Buna paralel olarak 2015'te yurtdışında taahhüt alanında organizasyonların kurulduğu bir yıl olacak. Rusya ve Umman'da şirketleşerek ofis açıyoruz. O bölgelerde ve ülkelerde karlılığı yüksek projeleri almayı düşünüyoruz. Bu ihalelere tek olarak gireceğiz ama proje bazlı ortaklıklar kurabiliriz. Somut olarak ilgilendiğimiz projeler var” diye konuştu.

Rusya'ya inanıyorlar

Rusya'da şirket kurmaya Eylül 2014'te kara verdiklerini hatırlatan Varlıbaş, “Ekonomisinin karıştığı bir dönem oldu. Fakat bu yönetilebilir ve geçici bir dönem. Yatırımcılar çıkarken biz o ülkeye giriş yapma kararı aldık. Çok inandığımız bir ülke. Burada konut üreten firmalara müteahhitlik yapacağız” dedi.

Umman alt yapıya önem veriyor

Şirket kuracakları bir diğer ülke olan Umman'ın diğer Arap ülkelerinden farklı olduğuna işaret eden Varlıbaş, “Alt yapı yatırımlarına hız vermiş. Petrol fiyatlarındaki düşüşten etkilenmiyorlar. Gelirlerini stokluyor ve kendine yatırım yapıyorlar. Burada üst ve alt yapı ile ilgileniyoruz. Somut olarak ihalesine girdiğimiz bir proje de var. Orada spor tesisi yapacağız. Planlamalarda alt yapı çalışmaları da var. Yılın ilk 6 ayında yurtdışı faaliyetlerimiz ile ilgili olarak bir kaç proje yapacağız. Sonuçta önemli yatırımlar bunlar. Küresel bir oyuncu olma yolunda ilerliyoruz. Yurtdışındaki ilişkileri de bu referansla yapıyoruz. Şirketin geleceği için önemli konular bunlar. Diğer ülkeleri de araştırdık ama bu iki ülkeye odaklanıyoruz. Somut ilişkileri de değerlendirdiğimizde bu iki ülke ile ilerleyeceğiz” şeklinde konuştu. 

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com

Varyap İnşaat Erdinç Varlıbaş Varyap taahhüt