Erdinç Varlıbaş

Varyap 2015’te hem teslim edecek, hem yenisine başlayacak

Sektörden Haberler 09.03.2015 10:35

Varyap markalı konut ve ofis projelerinin yanı sıra taahhüt işlerinde de yılın ilk yarısında teslim heyecanı yaşıyor.

Varyap Meridian'ın kesin kabulünü ve Pendik Plaza'nın açılışını yapan Varyap, yılın ilk yarısında yeni projelerin hazırlığını yapacak.

2014'in sonu ve 2015 yılının ilk yarısında teslim heyecanı yaşayan Varyap, bu zamanları hızlı yaşıyor. Varyap Meridian'ın kesin kabulünü yapan ve Emlak Konut GYO'ya karşı hiç bir sorumluluğu kalmayan firma, 766 milyon lira olan hasılat payını 1 milyar 50 milyon lira gibi önemli bir artış ile kapattı. 

Devlete yaptıkları taahhüt işlerinde de teslimler yapacaklarını açıklayan Varyap CEO'su Erdinç Varlıbaş, “3 bin 500 kişilik İstanbul Zeytinburnu Kız Öğrenci Yurdu'nun martta teslimi var. İzmir 9 Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mayıs ayında teslim ediliyor. Hatay'daki TOKİ Devlet Hastanesi de Mayıs'ta teslim ediliyor. Yani ilk 6 ayda teslimlere ve yeni projelerin başlamasına odaklıyız” dedi.

Kentsel dönüşüme girdi

İstanbul'da Bakırköy'de 20 dönümlük bir alanda kentsel dönüşüm çalışması yapacaklarını açıklayan Varlıbaş, “Burada iki yıldan beri çalışıyoruz. Kentsel dönüşümün prosedürleri ağır olduğu için hızlı ilerleyemiyoruz. Kanun çıktı ama dönüşüme konu olan alanların makul seviyelerde dönüşmesi gerekiyor. Mülk sahipleri olaya sadece kendi açılarından bakıyorlar. Ama sonuca yaklaştık” dedi.

Arsa stoku 300 dönüm

Kartal başta olmak üzere farklı bölgelerde yatırım arayışlarının devam ettiğini söyleyen Varlıbaş, Trabzon, Kurtköy, Bodrum ve Ankara gibi şehirlerde 300 dönüm kadar arsaları olduğunu dile getirdi. 

Emlak Konut GYO'nun ihalelerini takip ediyorlar

Emlak Konut GYO'nun ihalelerini takip ettiklerini söyleyen Varlıbaş, “2015'te birçok proje açıklayacaklar. Fiyat, konut ve projenin iyi birleştiği yerlerde yine birlikte çalışırız” dedi.

Bodrum'da alınabilir resorts yapacaklar

Yeni projelerden Varyap Elements'in inşaatına başlandığını söyleyen Varlıbaş, “Burasının finansmanı sağlandığı için inşaat aşamasında satışını düşünmüyoruz. Başta 4 tane satmıştık. Kalanlarının satışını 2016 Haziran'da bittikten sonra yapacağız” şeklinde konuştu. 

Bodrum'da üst gelir grubuna hitap ettikleri için böyle taleplerin geldiğine dikkat çeken Varlıbaş, “Elements üst gelir grubuna dönük. Gördüğümüz ilgi bizi Bodrum'da orta ve üst gelir grubuna proje yapmaya itti. Hazırlıklar yapıldı. Bodrum Torba'da kat karşılığı 150 dönüm arazide yaklaşık 250 adet konut ve villadan oluşan bir proje geliştiriyoruz. Daha ruhsatına başvurulmadı. Resort tarzında, fiyatların erişilebilir olduğu ve yatırım amaçlı bir proje yapılacak. İstanbul'daki projeler gibi ilgi görecek” dedi. 

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com