Sinop nükleer santral

Türkiye'nin nükleer santralini yapacak dev satılıyor

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 19.05.2015
Sinop’ta nükleer santral yapacak olan firmalardan Areva’nın nükleer iş kolu satılıyor…
Areva'nın Fransız devlet şirketi EDF'ye satılacağı belirtiliyor. Resmi teklifin bir iki gün içinde yapılması bekleniyor.

EDF'nin CEO'su Jean-Bernard Levy konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada önümüzdeki birkaç gün içinde resmi satın almanın gerçekleşmesi için teklif yapılacağını belirtti. Le Figaro'ya konuşan Levy , “EDF'den yapılacak hırslı bir teklif Areva'nın teknik tecrübesini koruyacak ve olası ortaklıklar için fırsat yaratacak” açıklamasında bulundu. Fransız devleti Areva şirketinin yüzde 85'ine sahip. Devlet aynı zamanda EDF'nin de yüzde 87'sini elinde bulunduruyor.

BORSADA İŞLEME KAPANMIŞTI

Maddi zorluklarla boğuşan Areva'nın geçtiğimiz yıllarda borsa işlemleri askıya alınmış ve bazı ülkelerdeki projeleri zora girmişti. 2013 yılında imzalanan anlaşma ile Japon Mitsubishi ile birlikte Türkiye'nin ikinci nükleer santralını inşa edecek olan Areva'nın geleceği Türkiye'deki nükleer santral projesi için de önem arz ediyor. 1 Nisan 2015 tarihinde  Japonya tarafından Sinop'ta Türkiye'nin ikinci nükleer santralinin yapımını öngören uluslararası anlaşma TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmişti.

Sinop nükleer santral