Türkiye'nin kuzeyi krediyle doğusu nakitle konut alıyor
Haberler / Sektörden Haberler / Türkiye'nin kuzeyi krediyle doğusu nakitle konut alıyor

Türkiye'nin kuzeyi krediyle doğusu nakitle konut alıyor

Sektörden Haberler 31.12.2019 09:23

TÜİK verilerini değerlendiren Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş konut alımındaki bölgesel farklılıklara dikkat çekti.

İlk 11 ayda, ipotekli konut satışlarının toplam satışlar içindeki payı yüzde 24.6 olarak gerçekleşirken, bu oran Doğu illerinde yüzde 5'lere kadar indi. Bingöl ve Muş gibi Doğu illerindeki konut satışlarının yüzde 90'ından fazlasında nakit kullanıldığını ifade eden Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, ipotekli satış oranının en yüksek olduğu illerin ise Artvin ve Ardahan olduğunu söyledi.

Yılın ilk 11 ayına ilişkin konut satış istatistiklerine göre, Türkiye genelinde satılan toplam konut sayısı 1 milyon 146 bini aştı. Kredi faizlerindeki yükselişlerin etkisiyle, özellikle yılın ilk yarısında ipotekli konut satışında ciddi düşüşler göze çarparken; Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu illeri bu düşüşten en az etkilenen şehirler olarak öne çıktı.

Türkiye genelinde yüzde 24.6

TÜİK verileri üzerinden yaptıkları araştırmada Türkiye'de 81 ilin ipotekli konut satış oranlarını ortaya koyduklarını ifade eden Gökhan Taş, krediyle satış olarak da bilinen ipotekli konut satış oranının Türkiye genelinde yüzde 24,6 olarak gerçekleştiğini belirterek, “Türkiye haritasında doğuya doğru gittiğimizde bu oranın kademeli olarak düştüğünü; kuzey illerimizde ise bu oranın zirve yaptığını görüyoruz” dedi.

Artvin ve Ardahan zirvede

İstatistiklere göre; Türkiye'de ipotekli konut satış oranının en yüksek olduğu ilin yüzde 38,6'lık oranla Artvin olduğunu söyleyen Gökhan Taş, “Bir diğer deyişle, Artvin'de her 100 konutta 38'inin el değiştirmesi için banka kredisi kullanılmış durumda. Artvin'i, yüzde 34,9'luk oranla Ardahan takip ediyor. İlk 10'daki diğer şehirler ise Bilecik, Manisa, Adana, Denizli, Zonguldak, Ankara, Amasya ve Kırklareli olarak sıralanıyor” dedi.

Bingöl, Muş ve Şırnak son 3'te

İpotekli konut satış oranının en düşük olduğu şehirlerin ise Doğu illeri olduğunu sözlerine ekleyen Gökhan Taş şöyle devam etti: “Sıralamaya baktığımızda Türkiye'de kredili satış oranının en düşük olduğu ilin Bingöl olduğunu görüyoruz. Bingöl'deki konut satışının sadece yüzde 6'sında banka kredisi kullanılmış durumda. Muş'ta da benzer bir durum söz konusu. Bu ilimizde de oran sadece yüzde 8,2. Onu da sırasıyla Şırnak, Hakkari, Yalova, Bayburt, Şanlıurfa, Kilis, Konya ve Mardin takip ediyor.”