<
İstanbul Kız kulesi

Türkiye’nin inşaata ihtiyacı var

Sektörden Haberler Hüseyin Belibağlı 19.09.2015
TDUB Başkanı Bekir Yener Yıldırım, inşaat sektörüne Türkiye'nin ihtiyacı olduğunu ve İstanbul'un hiç bir zaman değer kaybetmeyeceğini deklare etti.
İstanbul başka olmak üzere Türkiye'nin inşaat ekonomisine ihtiyacı olduğunu dile getiren Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği Başkanı Yener Yıldırım, sistemin çökmesi için bir sebep göremediğini dile getirdi.

Piyasalardaki kırgın havaya prim vermeyen Yıldırım, fiyatların düşmesi için bir sebep göremediğini dile getirdi. Yaşanan sıra dışı durumun kenara bırakılması gerektiğine değinen Yıldırım, “Aslında konut dışında gayrimenkul yatırım aracı olarak ticari gayrimenkul ve arsa var. Çeşitlilik az olduğu için konuta yükleniliyor. Verileri incelediğimizde gayrimenkule olan ilginin arttığını görüyoruz. Konutta talep yüzde 20 yükseldi. Faiz artışına rağmen kredi stoku arttı. İnsanlar konut almaya devam ediyor. Fiyatların artmasını talebin fazlalığı ve arzın buna yetişememesine bakıyorum. Ayrıca insanlar Türkiye'den gayrimenkul almak istiyorlar. Fiyat artıyor. Sadece bu kriterler bile bana yetiyor. İhtiyacımız olmasa fiyat niye artsın ki?” diye konuştu. 

İç dinamikler güçlü

Herhangi bir olumsuz senaryoya karşı hazırlıklı duran Yıldırım, “Dolar 4 lira olursa ne olur? Takipteki krediler artar, döviz borcu olanlar zarar görür. Yerimizde sayarız. Bu dönemi ekonomi kaldırır ama uzarsa zorlanır. İstikrar, beklentiyi tetikler. Bizim pazarımızı güçlü tutanlar zannedildiği gibi yüzde 2'lik yabancı yatırımcı değil. Bizi tutan iç dinamikler ve yerli satıştır” diye kanaatini söyledi.

İstanbul potansiyelini daha yeni kullanmaya başlıyor

Beklentilerini bir seviye daha yukarı taşıyan Yıldırım, yükseliş trendinin devam edeceğine inanıyor. İstanbul'un aynı ligde bulunduğu dünya kentlerine göre ucuz olduğunu söyleyen Yıldırım, “İstanbul burası. Tarihi, kalabalığı, … Birçok insanın yaşamak isteyeceği bir kent. Tarih boyunca cazibesini hiç kaybetmedi. Doğulu ve batılının yaşayabileceği çok az şehirden birisi. Potansiyelini son 15 yıldan bu yana kullanmaya daha yeni başlıyor” dedi.

Yapılacak çok şey var

İstanbul'un değerini bulması için kendini anlatması gerek” diyen Yıldırım, “Burada yapılacak çok amaçlı işler var. Golf sahaları, yatırımlar, turistik tesisler, spor alanları, kültür merkezleri, öğrenci yurtları... Çünkü köprüler, yollar ve havalimanı yapılıyor, şehir büyüyor ve dinamiği taşıyor. Farklı insanlarla birlikte yaşıyoruz, uluslararası bir yapıya kavuşuyoruz. Çok ekstrem bir durum olmadıkça bu potansiyel neden düşsün ki? Neden böyle düşünüldüğünü de anlayamıyorum açıkçası” diyerek sözlerini bitirdi.

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com 

İstanbul Konut sektörü Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği Yener Yıldırım