konut ve kaza sigortacılığı

Türkiye'de konut ve kaza sigortacılığındaki riskler ılımlı

Sektörden Haberler Emine Pile 14.01.2016
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türkiye’nin konut ve kaza sigortacılığı sektörü için değerlendirmede bulundu.
Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, “Türkiye'deki kaza ve konut sigorta endüstrisi ve sektörle ilişkili ülke riski için değerlendirmemiz ılımlı seviyede. Değerlendirmemiz ülkenin görece ılımlı seviyedeki gelirine, oynak ekonomisine ve yaklaşık yüzde 10 seviyesinde olan işsizlik seviyesine dayanmaktadır” ifadelerine yer verildi.

ETKİLEYİCİ BİR BÜYÜME 

S&P açıklamasında Türkiye'de geçen yılın sonu itibariyle sektörde reel prim büyümesinin yüzde 10 seviyesinde olduğu belirtilerek, 2016 yılında ise yüzde 3 oranında bir büyüme beklendiği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca Tükiye'de hayat sigortası dışındaki sigorta sektöründe 2015'in son 9 ayında prim seviyelerinde nominal yüzde 15 oranında “etkileyici bir büyüme” görüldüğü ifade edildi.

S&P açıklamasında, “Buna rağmen, yüksek enflasyon nedeniyle reel büyüme (hayat sigortası hariç sigortacılık sektöründe) yüzde 7,5 oranında gerçekleşebildi. Yüksek prim seviyelerine ve yüksek yatırım getirilerine rağmen, sektör 110 milyon Türk lirası zarar etti” ifadelere yer verildi.

konut ve kaza sigortacılığı kaza ve konut sigorta endüstrisi Standard & Poor’s