mortgage

Türkiye konut fiyatı artış beklentisinde ilk sırada yer aldı!

Sektörden Haberler Emine Pile 27.01.2015
Konut Fiyatları ve Konut Kredileri Araştırması’na göre Türkiye’de tüketicilerin yüzde 72’si konut fiyatlarında artış yaşanacağını öngörüyor.
ING Uluslararası Araştırmalar tarafından her yıl gerçekleştirilen yıllık ‘Konut Fiyatları ve Konut Kredileri Araştırması'nın 2014 yılı sonuçları açıklandı. Avrupa genelini ve ABD'yi kapsayan araştırmada genel ve ülkeler bazında tüketicilerin konut fiyatları ve mortgage konusundaki eğilimlerinin ortaya çıkarılması hedeflendi. Araştırma kapsamında Türkiye'nin yanı sıra ABD, İngiltere, Hollanda, Belçika, Fransa, İspanya, İtalya, Almanya, Lüksemburg, Avusturya, Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Romanya'da yaklaşık 14 bin tüketici ile anket yapıldı.

Türkiye, konut fiyatlarında artış bekliyor 

Araştırma sonuçlarına göre Türkiye, 2015 yılında konut fiyatlarına ilişkin en fazla artış beklentisinde olan ülkeler sıralamasında İngiltere ve Lüksemburg ile birlikte ilk sırada yer aldı. 

Ayrıca Avrupa'da araştırmaya katılan tüketicilerin yüzde 71'i ev almanın 10 yıl öncesine kıyasla çok daha zor olduğunu belirtiyor. 

Mortgage ve kira ödemesinde karnemiz zayıf

Kira ya da kredi geri ödemesinde en çok zorluk çeken tüketici kesimi ise yüzde 46'lık oranla kriz etkilerinin sürdüğü İspanya'da. Diğer yandan Romanya'da (%43) ve Polonya'da (%42) da konut kredisi ve kira ödemelerinde zorluk yaşayanların oranı dikkat çekiyor. Türkiye ise bu sıralamada yüzde 37'lik oranla 5. sırada yer alıyor.

Türkler Almanya'ya ev almak istiyor

Araştırmada tüketicilerin hayallerindeki evde yaşamaya dair beklentileri de belirlendi. Buna göre, Türkiye genelinde tüketiciler çocuk büyütmek, kariyer ve emeklilik için Almanya'da ev sahibi olmanın ideal olduğunu düşünüyor. 

konut fiyatları mortgage daire fiyatları konut kredileri