Bekir Yener Yıldırım

Türkiye kabuğunu kırdı, devamını getirmeli

Sektörden Haberler Hüseyin Belibağlı 22.09.2015
Dünyanın her yerinde Türk iş adamlarının olduğunu belirten Bekir Yener Yıldırım, bu dinamizmin önüne kimsenin geçemeyeceğini kaydetti.
Tıkalı kanallar açıldığı takdirde ülke ekonomisinin yolunu bulacağına inanan Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği Başkanı Yener Yıldırım, bunun artık bir politika haline geldiğini ifade etti.

Türkiye'nin kabuğunu kırdığını, işadamlarının dünyanın her yerinde inşaat projesi geliştirdiğini belirterek sözlerine devam eden Yıldırım, bunun hayata bakış açısı olduğunu ileri sürdü. 

Dubai Cityscape'e 61 firma ile ev sahibinden sonra en fazla katılımın Türkiye'den sağlandığına dikkat çeken Yıldırım, “Hiçbir şey yapılmasa bile inşaat ve konut sektörünün bu kadar firma ile temsil edilmesi takdire şayan bir başarıdır. Aynı duruma MIPIM'de de rastlıyoruz. Bilmediğimiz sektörlerde daha neler var?” dedi.

Sınırlar önemini kaybetti, dünya devleti olma yolundayız 

Dışa açılma seçeneğinin sonuna kadar tercih edilmesi gerektiğini savunan Yıldırım, “Mesela okullarda daha çok yabancı öğrenci eğitim almalı ve bizden de daha çok öğrenci gitmeli. Yabancı dil sorunun aşamadık halen. Siyaseten söylemiyorum, partiler üstü düşünüyorum ama kısır tartışmalarda enerji kaybetmek potansiyelimize zarar veriyor. Siyaset dinamizmin önünü açmalı. Orta vadede Türkiye'ye çok inanıyorum. İyi olmak zorunda. Bundan başka seçeneği yok” şeklinde konuştu.

Meraklanmayın, Türkiye kendi yolunu açar

Türkiye'nin her şekilde yolunu bulacağını kaydeden Yıldırım, geleceğin parlak olduğuna işaret etti. Temel dengelerde tahribat olmadığı takdirde çalkantıları atlatacağını söyleyen Yıldırım, “Türkiye'nin dışa açılması gerek. Liberal ekonomide dünyanın geriye kalanı ile ticaret yapıyorsunuz ve iletişim halindesiniz. Bu çağda sınırların önemi azaldı. Dışa açılmalı ve dünyanın nereye gittiğini görmeliyiz. Türkiye'nin oraya gelmesini sağlamalıyız. Bu çarktan geri kalmamalıyız” diye konuştu.

Yabancı yatırımcı 6 aylığına es verdi

Kısa vadeli süreçlerde dış yatırımcıların ister istemez yaşanan çalkantılardan etkilendiğini de söylemeden geçemeyen Yıldırım, “Türkiye'ye bakışlarda kaygı var. Ne olduğunu merak ediyorlar ve bekleme modundalar. Geçmişten gelen işler sürecek ama yeni işler biraz bekleyecek. 6 aylık bir bekleme izleme sürecine girdiler. Seçimden sonrasına bakıyorlar” diyerek düşüncelerini özetledi.

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği Bekir Yener Yıldırım Dubai Cityscape