cidde yapı fuarı
Haberler / Sektörden Haberler / Türk müteahhitler, Cidde Yapı Fuarı'na katılacak!

Türk müteahhitler, Cidde Yapı Fuarı'na katılacak!

Sektörden Haberler 10.02.2020 14:04

Ulaşım, enerji, ve turizm başta olmak üzere gündeminde sayısız mega inşaat projeleri bulunan Suudi Arabistan, Körfez bölgesinde atağa geçti.

Suudi Arabistan'da yaşanan bu ivmenin parçası olmak isteyen birçok Türk firma, Suudi pazarına girmenin yolunu arıyor. Özellikle son yıllarda yaşanan ve iki ülke yönetimini uluslararası siyasette karşı karşıya getiren olumsuzluklara rağmen ticari ilişkilerin bunlardan etkilenmeden istikrarlı bir şekilde yoluna devam ettiği gözlemlendi. Türk firmaları ise, Suudi Arabistan pazarında iş yapmak için en çok, Orta Doğu ve Afrika'nın en prestijli inşaat platformu “The BIG 5” markası tarafından organize edilen The BIG 5 Saudi Cidde Yapı Fuarını tercih ediyor.

819 milyar dolar değerinde 5,200 inşaat projesi

Suudi Arabistan, bugünlerde Körfez bölgesinin revaçta olan en önemli ihracat noktası… Orta Doğu'nun en büyük ve en yoğun nüfuslu ülkesi olan Suudi Arabistan, ekonomide çeşitliliğin sağlanması ve yatırımların teknoloji ve altyapı yatırımlarına kaydırılması için 819 milyar dolar değerinde 5,200'den fazla inşaat proje stoku oluşturmuş durumda. Bu rakamla, Körfez bölgesindeki projelerin %35'ine sahip Suudi Arabistan, inşaat yatırımlarına hız veren diğer Körfez ülkelerine de bu alanda üstünlük sağlamaktadır.

Bu bölgede iş yapan ya da iş yapma planları olan uluslararası firmaların yanı sıra Türk firmaları da, Suudi Arabistan'ın ticari anlamda en yoğun şehri Cidde'de düzenlenecek olan The BIG 5 Saudi Yapı Fuarı ile Orta Doğu pazarındaki ihracat hacimlerini arttırmanın peşinde… 8-11 Mart tarihlerinde kapılarını 10. kez Orta Doğu yapı ve inşaat profesyonellerine açacak olan The BIG 5 Saudi Fuarının bu yıl 240'dan fazla uluslararası firmayı, yaklaşık 15,000 ziyaretçiyle bir araya getirmesi beklenmektedir. Fuara son 1 ay kala Türkiye'den; Tekkök Makine, Peli Parke, Arkitech Yapı Teknolojileri, Falez Door, Erdoor, Qua Granite ve İnka Yapı gibi sektörün öncüsü olan firmalarla birlikte, toplamda 25 firma katılımını kesinleştirmiştir.

 
50 Türk firma 1.15 trilyon dolarlık dev proje stoku için yarışacak

Fuarın Türkiye'deki tek temsilcisi Expotim Uluslararası Fuar Organizasyonları A.Ş adına açıklamalarda bulunan Genel Müdür Çağatay Erşahin “Suudi inşaat pazarı, özellikle yeni açıklanan dev yatırım bütçesiyle ivmelenen bir piyasa haline geldi. İnşaatla birlikte ülkede yapılan ve yapımı planlanan tüm projelerin değeri ise 1.15 Trilyon $ olduğu tahmin ediliyor. Özellikle yapay zekâ ile yönetilen akıllı sanayi şehirleri ve dev turizm tesisleri ile çok ciddi bir inşaat atağına kalkan Suudi Arabistan, firmalarımıza değerli ihracat fırsatları sunan bir ülke imajı çizmektedir” dedi. Cidde Yapı (The BIG 5 Saudi) Fuarının ise bu avantajlı pazara girmek için en çok tercih edilen platform olduğunu belirtti.

Fuar katılımı için son 1 ayın kaldığına işaret eden Erşahin, özellikle BIG 5 markasının Türk firmaları için güven ve prestij anlamına geldiğini ve bu nedenle birçok firmanın tüm Orta Doğu ihracatında olduğu gibi Suudi pazarına giriş için de The BIG 5 Saudi fuarını tercih ettiğini sözlerine ekledi.