LMG GLOBAL DWC CEO’su Gökhan İlgar

“Türk inşaat firmaları Ciytscape’e büyük ilgi gösterdi”

Sektörden Haberler Emine Pile 14.09.2015
Dubai'deki Ciytscape Global 2015 Fuarı'na Türk inşaat firmaları büyük ilgi gösterirken global markaların katılımı beklenen düzeyde gerçekleşmedi.
Dünyanın önde gelen gayrimenkul fuarları arasında bulunan ve bu yıl 14'üncüsü düzenlenen Dubai'deki Ciytscape Global 2015 Fuarı'na Türk İnşaat firmaları büyük ilgi gösterirken yabancı firmaların azlığı dikkat çekti.

Türk gayrimenkul sektörünün yurt dışında söz sahibi olması adına çalışmalarını yürüten yıllık yatırım kongresi ve uluslar-arası gayrimenkul show'un (IPS) tek yetkili Türkiye ortağı LMG GLOBAL DWC CEO'su Gökhan İlgar Ciytscape Global Fuarını değerlendirdi. İlgar; Geçen yıl 31 Türk şirketinin katıldığı Cityscape Global Fuarı'nda bu yıl 50'si proje geliştirici olmak üzere 61 Türk firması katıldı. Fakat aynı ilgiyi global markalarda yaşamadık. Diğer markaların katılımı daha azdı. Fuar, her iki ülke arasında önemli iş bağlantılarının gelişmesine zemin hazırladı” dedi.

"Sıcak satış fuarlarının önemi üzerinde durulmalı"

Ciytscape Global Fuarı'nın, iş ortaklarının bir araya gelerek proje lansmanlarının yapıldığı bir organizasyon olduğunu ifade eden Gökhan İlgar şunları söyledi: "Cityscape, Türk firmalar için önemli bir organizasyon olsa da sıcak satış yapılamıyor. Türk firmaların marka algısı yüksek firmalarla birlikte katılım göstermesi ekonomimiz için büyük önem taşısa da fuarda sipariş, ön anlaşma ve protokoller yer alıyor. Bu yönüyle sadece network sağlanabiliyor, Cityscape'in etkisi abartılmadan sıcak satış fuarlarının önemi üzerinde durulmalı”

"Türkiye için ayrı önem taşıyor"

Türkiye pazarı ile ilgilenen yapancı yatırımcıların Türkiye'de yaşanan gelişmeleri Dubai'de de yakından takip ettiğini belirten LMG Global CEO'su Gökhan İlgar şöyle devam etti: ”Bildiğiniz üzere şirketlerimizi Dubai' den yönetiyoruz 2012 Mayıs ayına kadar Körfez ülkeleri gayrimenkul yatırım için Londra ve İspanya gibi ülkeleri tercih ederken bugün bu yatırımcılar yavaş yavaş ülkemize kaymaya başladı. Körfez sermayesi olarak adlandırılan yatırımcı ülkeler Türkiye gündemini ve finans piyasalarını o kadar iyi analiz ediyorlar ki 1 Kasım Türkiye seçimleri bu yatırımcılar için neredeyse milat diyebilirim. LMG Global olarak Dünya gayrimenkul pazarının en cazip yatırım merkezlerinden biri olan Türkiye'nin kapılarını sadece Dubai'ye değil Körfez ülkelerine de ardına kadar açıyoruz. Bizler Türkiye'yi şöyle görmeliyiz, Türkiye kendi başına sadece bir ülke değildir 4 saatlik uçuş mesafesinde tam 56 ülkedir. Zira bu bölgede 1,5 milyar insan yaşıyor ve dünyadaki toplam gelirin 3'te birine sahipler. Türkiye olarak öyle bir ülkeyiz ki, güney sahillerimizden Kuzey ülkelerinin insanları, kuzey sahillerimizden de güneydeki ülkelerin insanları gayrimenkul satın almak istiyor. Körfez ülkelerinin de ilgisi büyük. Bu nedenle Cityscape ve LMG GLOBAL tarafından düzenlenen fuarlar Türkiye için ayrı önem taşıyor”

Ciytscape Global 2015 Gökhan Ilgar