Türk Akımı projesi

Türk Akımı'nda çeyrek imza!

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 29.07.2015
Trakya’dan geçecek Türk Akımı projesinde Türkiye, Batı Bloğu ile Rusya’nın tam arasında kaldı.
Rusya öncülüğündeki Türk Akımı doğalgaz boru hattı için, “parça parça mutabakat” gündeme geldi. Rusya'nın proje üzerinden Avrupa'da etkin rol üstlenmesinden rahatsız olan ABD-AB bloğu ile, inşaatın bir an önce başlamasını isteyen Rusya'nın arasında kalan Türkiye, ilk olarak anlaşmanın Türkiye'yi ilgilendiren bölümünü imzalayacak.

Rusya'nın, Türk Akımı projesinin ilk hattıyla ilgili hükümetlerarası anlaşmanın taslağını Türkiye'ye gönderdiği bildirildi.

Rusya Enerji Bakanlığı yetkilileri, anlaşma taslağının Türkiye'ye bir-iki hafta önce gönderildiğini söyledi. Rus yetkili, Türk Akımı için daha önceden, projenin dört hattını da kapsayan bütünlüklü bir anlaşma imzalanmasının planlandığını, ancak iki tarafın haziranda Bakü'de gerçekleştirdiği görüşmede anlaşmanın aşama aşama imzalanmasına karar verildiğini kaydetti.

ABD ve AB etkisi

Edinilen bilgiye göre, anlaşmanın aşama aşama imzalanmasında Türkiye'nin talebi etkili oldu. ABD ve Avrupa Birliği'nin (AB) önde gelen ülkelerinin, Rusya'nın proje üzerinden kazanabileceği politik etkiden rahatsız olduğu, Türkiye'nin de bu yüzden projeye temkinli yaklaştığı ifade edildi. ABD ve AB ülkelerinin baskısından uzaklaşmak isteyen, bu arada Rusya'nın proje için bin an önce adım atılması talepleriyle karşılaşan Türkiye'nin, öncelikle kendisine gaz sağlayacak bir hatta imza atarak zaman kazandığı kaydedildi.

Rusya'nın sabrı taşıyor

Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev de geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Türkiye ile Rusya arasında hükümetlerarası bir anlaşma yürütüyoruz. En kısa zamanda projenin ilk ayağının inşası için şirketlerle görüşmeye başlayacağız. Şunu bir kez daha ifade etmek istiyorum ki, bu proje hem Rusya'nın hem de Türkiye'nin yararına olan bir projedir” dedi. Türkiye'nin yanı sıra Macaristan, Makedonya, Yunanistan ve Sırbistan'ın da boru hattı projesine ilgi gösterdiklerini ifade eden Medvedev, boru hattının planlanan takvime göre inşa edileceğini belirtmişti. Rus tarafı, hayata geçmediği her gün zarara neden olan anlaşmanın Türkiye'de yeni hükümet kurulmasını beklemesinden de endişe ediyordu.

Milliyet

Türk Akımı projesi