istanbul konut projeleri 2015

Tüketiciler ev alırken nelere dikkat ediyor?

Sektörden Haberler Uğurcan Tokay 14.05.2015
Sektörün iki önemli ismi Ziya Yılmaz ve Cemalettin Satoğlu, emlaktasondakika.com'a anlattı.
Gayrimenkul sektörünün hızla büyümesi, son dönemlerde projelerdeki kaliteyi de yükseltti. Tüketiciler, bundan önceki senelerde ‘başımı sokacak bir evim olsun' düşüncesiyle konut alımını gerçekleştiriyordu. Ancak projelerde kullanılan son teknolojiler, geniş yeşil alanlar, sosyal ihtiyaçlara cevap verecek konseptler alıcıların dikkatini çeken hususlar olarak göze çarpıyor.

Ayrıca yapıların dış görünümü de ev alacak kişiler üzerinde önemli bir etken olarak ifade ediliyor. Farklı tasarlanmış binalara olan talep, her geçe gün artarken tavan yükseklikleri de önemli bir husus olarak öne çıkıyor. Otopark alanlarının sayısal açıdan geniş olması ve çocuklara özel etkinlik alanları ev alacak olan kişilerin dikkat ettiği noktalardan sadece birkaçı.

Emlaktasondakika.com'un haberine göre İstanbul'un yükselen yıldızı Kartal'da faaliyet gösteren Dap Yapı ve Metsan'ın patronlarına, yatırımcıların nelere dikkat ettiğini sorduk, çarpıcı cevaplar aldık.

Ziya Yılmaz- Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı

Tüketici artık eski tüketici değil. Biz bugünün projelerini değil, 20-30 yıl sonra kabul görecek binalar üretmeliyiz. Eski tarzda binalar üreterek bir yere varamayız. Ben bunu 8-10 yıl her platformda söylüyorum. Binalarda, yapılarda kullanılan teknoloji çok önemli. Tüketiciler modern ve teknolojik binalar, farklı konseptler arıyor.

Cemalettin Satoğlu- Metsan Yönetim Kurulu Üyesi

Brüt ve net oranı alıcıların dikkat ettiği konuların başında geliyor. Son dönemde sosyal alanların çeşitliliği, tüketicileri karar noktasında etkileyen bir diğer etken olarak göze çarpıyor. Ayrıca aidat bedelleri, yine konut almak isteyenlerin önemsediği hususlardan birisi. Biz, Kartal'daki projemizde farklılık olarak ısı pompası kullanıyoruz. Maliyeti yüksek ancak bu sistemi Türkiye'de kullanan ilk firma biziz.

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

konut alırken dikkat edilmesi gerekenler ev alırken nelere dikkat etmek gerek