TSE Başkanı Hulusi Şentürk

TSE, konutta net-brüte tanım getiriyor!

Sektörden Haberler Emine Pile 27.01.2015
TSE Başkanı Hulusi Şentürk, konut projelerine yönelik kalite standardı üzerinde ve net-brüt oranları hakkında çalışma yaptıklarını açıkladı.
Konut satın alırken tüketicilerin net-brüt farkı nedeniyle yaşadığı sıkıntılar üzerine TSE, teknik komitelerinde bir çalışma yapmaya başladı. Net ve brüt oranlarına dair bir tanım getirmeyi planlayan Hulusi Şentürk, net ve brüt tanımı ile sınıf tanımı yapılacağını ekledi. 

Şentürk, önümüzdeki dönemde binalara yönelik bir standart üzerinde çalıştıklarını da belirterek “Eskiden ev alırken net-brüt hesabı kolaydı. Merdivenler, asansör boşluğu ve balkon denince brüt ortaya çıkardı. Şimdi gidiyorsun, brüt oran 260 metrekare. Ölçüp biçiyorsun aslında 150 metrekareden fazla değil. Sorunca da ‘otoparkta şu kadar, bahçede şu kadar hisseniz var' cevabı alıyorsunuz.” dedi.

Konuta net ve brüt tanımı geliyor!

Ardından konuta yönelik yeni bir çalışmanın müjdesini verdi: "İş çığırından çıkmak üzere. Teknik komitelerimizde bir çalışma var. Net ve brüte bir tanım getireceğiz. Bir de sınıf tanımı yapılacak. 

İsteyene belge verilecek 

Şentürk "Talep olursa proje-satış şartnamesine uygunluk belgesi verebilirim. İster müteahhit garanti adına bunu yapabilir. İsterse de alıcı “Müteahhit birinci sınıf fayans, şu özellikte batarya vs. demişti. Gerçekten böyle mi?” derse o belgeyi sunabilirim." açıklamasında bulundu. 

Oturduğum binanın asansörü de mühürlendi!

TSE, geçen yıl 65 bin asansörü denetledi. Güvenlik riski bulunanlara ise ‘kırmızı etiket' yapıştırarak mühürledi. Hulusi Şentürk, denetimlerle ilgili başından geçen ilginç bir anıyı aktardı: “Arkadaşlar, benim de oturduğum binanın asansörüne kırmızı etiketi vurmuş. Kapıma dayanan yönetici ‘Seninkiler geldi. Söyle şunlara etiketi değiştirsinler' dedi. Ben de 'Neyi değiştirsinler? Aşırı yük sinyal lambası yok. Para toplayıp bunu yapacağız' diye cevap verdim." 

Akşam

TSE Hulusi Şentürk net brüt konutta kalite standardı