Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı'na 220 milyon TL'lik restorasyon!

Sektörden Haberler 10.04.2017 10:57

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Topkapı Sarayı'nda 220 milyon liralık kapsamlı bir restorasyon sürecinin başladığını belirtti.

Duvarlarında büyük yarıkların oluştuğu Topkapı Sarayı kapsamlı restorasyon sürecine girdi. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Topkapı Sarayı Müzesi'nde devam eden restorasyonlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Avcı, tarihinin en kapsamlı restorasyon sürecini yaşayan müzede devam eden 24 işin toplam maliyetinin 220 milyon lirayı bulacağını söyledi.

Duvarlarında ve kubbelerinde büyük yarıkların oluştuğu ve Sarayburnu tarafına kayma tespit edilen Topkapı Sarayı Müzesi'nde kapsamlı bir restorasyon sürdürülüyor. Yarıkların oluştuğu başta Fatih Köşkü olmak üzere tüm mimari yapılarda başlatılan onarımlar oluşturulan bilim kurulunun değerlendirmesi ile yapılıyor. Sarayı kapsamlı bir onarıma aldıklarını ifade eden Bakan Avcı, ‘‘Topkapı Sarayı Müzesi'nde şu anda Seferli Koğuşu, Fatih Köşkü, Kilerli Koğuşu, III. Ahmed Kütüphanesi, Harem 1-2-3. etaplar, Beşirağa Camisi, Matbah-ı Amire Koğuşları, Gülhane Hastaneleri, Askeri Depolar ve arkasındaki İstinat duvarları, Sur-i Sultani 1. etap restorasyonları devam ediyor'' dedi. Saray yapılarının bütüncül projelerinin hazırlandığını, güvenlik sistemleri kurulumunun sürdüğünü, avlu ve bahçelerin peyzaj çalışmalarının da yapıldığını belirten Bakan Avcı, “Bu, Topkapı Sarayı tarihinde gerçekleştirilen en kapsamlı restorasyon, konservasyon, teşhir ve tanzim projesidir” dedi.