Yurdaer Kahraman

Ticari gayrimenkul yatırımcısı 2017'den umutlu!

Sektörden Haberler 06.03.2017 12:55

Fiba Commercial Properties CEO'su Yurdaer Kahraman, ticari gayrimenkul yatırımcısı olarak bu yıldan umutlu olduklarını belirtti.

Yurt içi ve dışında birçok yatırımı bulunan Fiba Commercial Properties'in Üst Yöneticisi (CEO) ve Yönetim Kurulu Üyesi Yurdaer Kahraman, ticari gayrimenkul yatırımcısı olarak bu yıldan umutlu olduklarını belirterek, Türkiye'nin büyümesini sürdüreceğini, 2017'de 25-30 arasında alışveriş merkezi açılmasını beklediklerini söyledi.

Kahraman, İnegöl ilçesindeki bir AVM'nin açılışı için geldiği Bursa'da, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin bazı kentleri ile yurt dışında bazı noktalarda yatırımlarının bulunduğunu söyledi.

Şirket olarak, yatırımlarda doğru zamanlama, lokasyon ve erişilebilirlik konularına büyük önem verdiklerini, İnegöl'deki AVM yatırımlarının da bunun en önemli göstergesi olduğunu aktaran Kahraman, "Doğru yatırımlar, doğru lokasyonlar olduğu zaman hem Türkiye'de hem yurt dışında yatırımlarımıza devam edeceğiz." dedi.
Kahraman, bir yandan yeni yatırımlar üzerinde çalıştıklarını diğer yandan mevcut yatırımlarının kapasitesini gelen talepler çerçevesinde doğru oranda artırdıklarını ifade ederek, bu çerçevede Adana'daki AVM'lerini 25-30 bin metrekare büyüttüklerini, bununla beraber yeni konseptleri bu kente kazandırma çabası içinde olduklarını anlattı.

Gayrimenkul satışı anlamında 2016'nın durağan geçtiğini aktaran Kahraman, şöyle konuştu:
"2017'den umutluyuz. Türkiye büyüyen bir ülke. Türkiye büyüyecektir, nüfusu da artacaktır. İnegöl'ü örnek alalım 1926 yılında 12 bin insan yaşıyordu, 2007 yılında 130-140 bin, bugün ise 255 bin kişi oldu. İnegöl 777 milyon dolar ihracat yapmış. İthalatı 344 milyon dolar. Aradaki fark yani artı 400 milyon doların üzerinde. Bunu tüm illerde yaptığımızı düşünün. Türkiye, Almanya'yı gerisinde bırakacak bir gün inşallah. Şu an Türkiye'de 400 AVM bulunuyor. 10 bin metrekare aşağısını buna katmıyoruz. Bu sayıyı genel istatistiklerle değerlendirip diğer ülkelerle karşılaştırdığımız zaman metrekare ve oturan insan sayısı açısından halen gerideyiz. Şehirlerde çok yan yana AVM'ler var ama bu şehir planlamadan kaynaklanıyor. Şehir planlamasına çok değer vermemiz lazım. Türkiye'de bu sene açılacak AVM sayısı 25-30 olabilir."

Küçük yatırımcıya tüyolar

Kahraman, her yatırımın çok önemli olduğunu, küçük veya büyük diye ayrılmaması gerektiğini söyledi. 
Küçük yatırımcıların öncelikle yatırım yapacakları alanı netleştirmeleri gerektiğinin altını çizen Kahraman, şunları kaydetti:

"Hiçbir yatırıma 'küçük yatırım' diye bakmamak gerekir. Çünkü küçük küçük taşlar büyük bir mozaik oluşturur. Yatırımcı önce, 'yatırımı neden yapıyorum' ve, 'ne hedefliyorum.' sorularını yöneltmeli kendisine. Ayrıca yatırımın nakit para ile mi yoksa banka kredisi ile mi yapılacağı önemli. Eğer banka kredisi ise ne kadar faiz ödeneceği iyi hesaplanmalı. Bunları iyi tartmak lazım. Ayrıca ben ortak yatırımı tavsiye etmiyorum. 'Ayağını yorganına göre uzat' diye bir söz vardır . Bizim insanlarımız bazı konularda çok heyecanlı. O nedenle bazen az, özdür."

Ayağını yorgana göre uzatmanın, doğru hareketler yapmanın, iyi araştırma ve iyi görmenin, yatırım yaparken önemli olduğunu belirten Kahraman, "Örneğin bir yerde siz 50 metrekare dükkan almak istiyorsanız onun etrafını iyi dolaşmanız gerekiyor. Sabah orada ne oluyor, gün doğunca kaç insan oraya gidiyor, akşam kimler var o ortamda,  her yer kepenk mi kapatıyor yoksa canlılık mı var? Hafta sonu ne durumda ve gelen insanlar nasıl ulaşıyor. Bunların hepsini iyi görüp düşünmeniz lazım." dedi.