Nazmi Durbakayım

Teknik Yapı yakında Suadiye Sahil'i tanıtacak

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 23.07.2015
Teknik Yapı’nın sürprizi ise Suadiye olacak. Firma, yakında projeyi tanıtmaya hazırlanıyor.
Teknik Yapı'nın Başkanı Nazmi Durbakayım, “Bizde herkes bildiği işin patronu. Farklılıklarla buradayız” derken, oğlu ve yardımcısı Umut Durbakayım, “Teknik Yapı bir okul, öğrendiklerimizle büyüyoruz” diyor

Teknik Yapı'nın kurucusu Nazmi Durbakayım, firmanın yıllardır süren gelişimi ve başarısını ‘farklılık'la anlatıyor. Hatta her söylediğinin onaylanmasını ve yapılan her şeye ‘tamam' denilmesini ‘aynayla konuşmak' olarak niteliyor. Kendisi gibi oğlu Umut Durbakayım'ın da şirketin birer çalışanı olduklarını belirten Durbakayım, “Şirketin bir sürü sahibi var” diyor.

Bir şeylerin ters gitmesi durumunda bireysel olarak değil, şirket içinde yer alan herkesin zarar görebileceğini vurgulayan Durbakayım, “Aile şirketi gibi ama kurumsal bir şirketiz. Hangi uzmanlığın başında kim varsa onun patronu odur. Şirkette kapıdaki arkadaştan en tepedekine kadar herkes işini en iyi şekilde yapmaya çalışıyor. Hepsinin işiyle ilgili bir fikri var. Siz bu fikri dinlemezseniz o monolog olur. Bugün kafasına yatmayan işi söyleyip anlatacak. Hep birlikte dinleyeceğiz. 42 senedir bunlar bizim hedefimiz ve bu inançla bir yönetim izliyoruz” diyor.

umut durbakayım nazmi durbakayalım
Umut Durbakayım - Nazmi Durbakayalım

Doğum haberi şantiyede

Nazmi Durbakayım, oğlu Umut Durbakayım'ı “Şantiyede doğdu” diye anlatınca şaşırıyoruz tabii. Aslında doğum haberini şantiyede almışlar. O yüzden küçük yaşlardan itibaren hep işin içinde yer alan Umut Durbakayım'ın ‘eli çekiç tutmaya' başladığında ise ilk yaptığı, çivi düzeltip harçlıklarını çıkarmak olmuş. Ortaokulda işin içine tamamen giren Umut Durbakayım, lise yıllarında ciddi bir şekilde çalışmaya başlamış. Nazmi Durbakayım, “Teknik Yapı'da patron çocuğu gibi değil de işe başlayan bir mühendis gibi başladı ve kendi kendini yükseltti. Bugün için başkan yardımcısı, yarın için başkanlık koltuğuna oturacak. Neticede kan bağı ama bir de bilirsiniz bu çocuk ne yapabilir, bu meslekte çok mutlu ve çok iyi işler yapıyor” diye konuşuyor.

Ya mühendis, ya kapıcı

Nazmi Durbakayım, şu sıralar oğluyla birlikte torunlarını ‘zehirlemeye' başladıklarını söylüyor. Torunların elinden tutan Nazmi Durbakayım, şantiye gezdirmeye başlamış bile. Umut Durbakayım, pek çok işe de, hobiye de babasıyla birlikte başladığını anlatırken, “Çocukluğumda ya mühendis olacağım, ya kapıcı olacağım dermişim. Çok iyi bir öğretmenim oldu benim. Hem hayatla ilgili, hem de gerçek anlamda beni çalıştırırdı. Hep en iyi arkadaşım oldu” diyor. Oğluna iyi bir arkadaş olan Nazmi Durbakayım, etrafta kimse olmayınca iyi de bir Oyun arkadaşı olmuş. Umut Durbakayım, “Birçok şeye çocukken benimle başlamıştı ama hep benden iyi oldu. Tenis oynuyordum yalnız kalmayayım diye benimle oynuyordu, benden iyi oldu. Seyahatlerimize giderken eşim, babam ve annemle gideriz, çok eğlencelidir babam” diye konuşuyor.

Cepten oyun...

Umut Durbakayım, Teknik Yapı'yı okul olarak tanımlarken babası Nazmi Durbakayım'ı ‘başöğretmen'leri olarak anlatıyor. Babasından gördüklerini çocuklarına uygulamaya çalıştığını kaydeden Umut Durbakayım, şunları söylüyor:

“Ama ne kadar babam kadar başarılı olabiliyorum bilmiyorum. Biz de mümkün olduğu kadar buraya getiriyoruz ama o zamanki ortamla bu ortam bile o kadar farklı ki. Umutcan maketlere meraklı. Mimari bir program indirmiş, 2+1 3+1 ev yapmış, çok da iyi yapmış. ‘Mühendis olmak istiyorum, yanında bir de profesör olmak istiyorum' diyor. Can, altı yaşında onun inşaat turlarına pek başlamadık ama halasından görüp, ‘Mimar olmak istiyorum' diyor. Sektörün 40 senedir içindeyiz, krizler oldu, bir sürü yel oldu. Bizim gördüğümüz, 40 yıldır biz sektörde hancıyız, yolcu değiliz. İyi olunca burada, kötü olunca başka yerde değiliz.”

‘GEREKİRSE MUTFAĞA GİRERİZ'

Bilenler biliyor ama Durbakayım ailesi Anadolu yakasının en büyük et restoranını kurdu ve 1000 kişinin aynı anda yemek yiyebileceği bir tesis işletiyor. Bir spor kulübü de olan tesisten, günde yüzlerce insan faydalanıyor. Restoranın çocukluğundan beri düşündükleri bir şey olduğunu anlatan Umut Durbakayım, şöyle konuşuyor:
“Çok meraklıyızdır, çocukluğumdan beri düşündüğümüz bir şey. Mangal, barbekü çok iyi yaparız. Değme balık ızgaracısına taş çıkarır Nazmi Bey. Hatta mutfaktakilere diyorum ki, ‘mutfakta kimse yoksa, bir terslik çıktıysa bile hiç düşünmeyin biz ailecek başına geçer yaparız' diyor.”

‘Fikirtepe bölgesi rayına oturdu'

Fikirtepe'de kentsel dönüşümde sürecin ‘algı' olarak yanlış ifade edildiğini belirten Umut Durbakayım, şu anda her şeyin rayına oturduğunu söylüyor. Durbakayım, vakit kaybı ve oluşturulan ‘algı'nın sorun olduğunu dile getirirken, “Concord projesinin ilk etabından giren kişiler daha bugünden yüzde 50'ye yakın prim elde etti. Dördüncü projemiz de hazır. Hatta başlayıp da çıkmaza gelmiş projelerde orada bir ışık varsa oraya da girmeye hazırız, 6 numaralı ruhsatı da aldık, kat irtifakını da kurduk. Bölgede, daha hangi katta, nerede, kaç dairesi olduğunu bilmeden yükselen projeler var” diye konuşuyor.

teknik yapı suadiye sahil projesi

Suadiye Sahil yakında

Teknik Yapı'nın sürprizi ise Suadiye olacak. Suadiye Sahil projesini tanıtmaya hazırlanan Teknik Yapı, bölge için büyük ölçekli olan bu çalışmada, 140'ın üzerinde daire yapacak. Projenin bir başka özelliği ise denizi gören çok büyük dairelere yer vermesi olacak.

‘Biz sadece konut üretmiyoruz...'

Teknik Yapı'nın daha önce kendi ihtiyaçları için kurduğu cephe elemanları şirketi şimdi onlarca firmaya hizmet vererek alanının en önemli firmalarından biri oldu. Bunun yanında Teknik Yapı'nın yaptığı konutlarda aidat masraflarını düşürmek ve yönetimin sağlıklı yürütülmesi için kurduğu Aktif Yaşam şirketi de adından söz ettiriyor. Aktif Yaşam halen 8 bin adet konut ve işyerinden oluşan dokuz adet projede profesyonel anlamda tesis yönetim ve işletme hizmeti veriyor.

Milliyet

Nazmi Durbakayım