Barbaros Rüzgâr Enerji Santrali

Tekirdağ'da yıllık 42 milyon kilowatt elektrik üretilecek!

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 16.02.2015
Türkerler Holding Tekirdağ’da kuracağı Barbaros Rüzgâr Enerji Santrali için General Electric ile anlaşma imzaladı.
GE (General Electric), Ankara merkezli rüzgâr enerjisi yatırımcısı Türkerler Holding ile Tekirdağ ilindeki Barbaros Rüzgâr Enerjisi Santrali'nde kurulumu yapılmak üzere dört adet GE 3.2-103 rüzgâr türbininin tedariğine ilişkin anlaşma imzaladığını duyurdu. Anlaşma, GE ile on yıllık tam kapsamlı işletim ve bakım   hizmetini de içeriyor.

Anlaşma çerçevesinde GE, Barbaros Enerji Santrali'ne dört adet 3.2-103 türbini tedarik edecek. Barbaros Rüzgâr Enerji Santrali, öngörülen yıllık 42 gigawatt/saat üretimiyle, Türkiye'nin yenilenebilir enerji üretimi hedeflerine ulaşılmasında katkı sağlayacak.

tekirdağ elektrik üretimi

Türkiye'deki yüksek enerji tüketimi dikkate alındığında Barbaros Rüzgâr Enerji Santrali, yıllık 42 milyon kilowatt/saat elektrik üretimiyle enerji ihtiyacının karşılanmasında önemli bir eksikliği giderecek. 

“Ülke ekonomimiz büyüdükçe enerjiye olan talebimiz de artmaktadır” diyen Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker, “Türkerler Holding olarak GE ile işbirliğinde Türkiye'ye daha fazla yenilenebilir enerji ile güç sağlamaktan gurur duyuyoruz” diye konuştu.

Türkerler Holding Barbaros Rüzgâr Enerji Santrali