Tekfen Holding libya

Tekfen Holding, Libya'daki projesi için tahkime gidecek!

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 31.01.2015
Tekfen Holding, Libya'daki Büyük Nehir Projesi'yle ilgili tüm hak, alacak ve varlıklarının tazmini amacıyla Uluslararası Tahkim'e gidecek.
İnşaattan tarımsal sanayiye kadar Türkiye ve dünyada pek çok farklı işe imzasını atan Tekfen Holding, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptığı açıklamada Libya'daki politik gelişmelerin anlaşma ihtimalini ortadan kaldırdığını belirtti. 

KAP'a yapılan açıklama şu şekilde;

"Libya'da Tekfen-TML Ortak Girişimi olarak üstlenmiş olduğu ve 21 Şubat 2011 tarihinde ülkedeki çıkan olaylar nedeniyle belirsiz bir süre için durdurulan Büyük Nehir Projesi'ne ilişkin olarak en son 18 Temmuz 2013 tarihli açıklamamıza kadar geçen süre zarfında meydana gelen gelişmelerden bahsedilerek, yeni bir gelişme olması durumunda kamuoyuna gerekli bilgilendirmenin yapılacağı belirtilmişti.

Libya'da yaşanan politik gelişmeler...

Son açıklamamızdan bu yana geçen süre zarfında, söz konusu hak ve alacaklarımızın tahsilinde idare ile anlaşmaya varılması için çeşitli olumlu aşamalar kat edilmiş olmasına rağmen, son durum itibariyle Libya'da yaşanan politik gelişmeler, anlaşma ihtimalini ortadan kaldırmıştır. Bu çerçevede, Tekfen İnşaat Yönetim Kurulu, 30.01.2015 tarihli kararı ile Libya'daki bu proje ile ilgili tüm hak, alacak ve varlıklarımızın tazmini amacıyla Uluslararası Tahkim yoluna müracaat edilmesi kararı almıştır.

82 milyon 93 bin ABD doları zarar

Bu karar çerçevesinde, şirketimiz tarafından en son kamuya açıklanan 30.09.2014 tarihli özet konsolide finansal tablolara dahil edilmiş olan aktif toplamı 105.748 bin ABD Doları, borç toplamı 22.818 bin ABD Doları olmak üzere 82.930 bin ABD Doları tutarında net varlığımız, kamuya açıklanacak olan ilk finansal tablolarda kar zarar tablosuna intikal ettirilecektir."

2011'de tamamlanacaktı!

Dünyanın en büyük sulama projesi olarak yola çıkılan Büyük Nehir Projesi ile Tazerbo'daki kuyulardan elde edilen suyun Al Kufra'daki tüketim alanlarına ulaştırılması sağlanacaktı. 

Türk müteahhitler tarafından Libya'da yapılan en büyük projelerden biriydi. 2011 yıl sonunda tamamlanması hedefleniyordu. Ancak Libya'da yaşananların bu projeyi de etkilediği görülüyor.

Emlaktasondakika.com

Tekfen Holding büyük nehir projesi libya türk müteahhitleri