ercan havalimanı

Taşyapı, Kıbrıs'ta vergi şampiyonu oldu!

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 30.09.2016
Taşyapı bünyesinde bulunan ve Ercan Havalimanı'nı işleten T&T Ercan Havalimanı İşletmeciliği Şirketi, KKTC'de vergi şampiyonu oldu.
Şirket tarafından yapılan açıklamada bu yıl 28 milyon 30 bin TL vergi ödendiği ve en çok vergi verenler listesinde 9 milyon TL farkla ilk şuada yer alındığı belirtildi.

"Esas görevimiz yeni terminal ve pisti yapmak"

Taşyapı Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı, KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakam Kemal Dürüst'ü makamında ziyaret ederek, çalışmaları hakkında bilgi verdi. Ercan Havalimanı'm 4 yıl önce aldıklarını hatırlatan Turanlı, "Biz elimizden geldiği kadar iyi hizmet vermeye, vatandaşı memnun etmeye, eskiyi toparlamaya çalışıyoruz. Ama esas işimiz bu değil. Bizim esas görevimiz yeni terminali, yeni pisti, yeni havaalanını yapmak ve orada halka hizmet vermektir" dedi. 

Girişimcilerin önünün açılmasını, kendilerine destek verilmesini isteyen Turanlı, "Eğer işler kolaylaşır, işadamlarına engel olunmazsa Ercan Havalimanı gibi başarılı örnekler çoğalabilir. Bu KKTC'nin kazancıdır. Ama tüm bunlara rağmen hala bize engel çıkaranlar var. Lütfen işadamlarına yardım edilsin, önleri açılsın" diye konuştu. Bakan Dürüst de, yatırımcıların kurallar çerçevesinde önlerini açmalarının kendilerinin de önceliği olduğunu söyledi. Dürüst, "Çünkü sizin önünüz açıldığı zaman halkımıza hizmet gelecek, aynı zamanda KKTC devleti de güçlenecektir. 

Taşyapı, 4 yıldır Ercan Havaalanı'nı işletiyor

Ülkenin en büyük yatırımı olan Ercan Havaalanı 170 bin metrekarelik açık ve kapalı alanlarıyla KKTC devletinin en büyük mutluluğudur" dedi. Ercan Havalimanı ihalesini yaklaşık 4 yıl önce 120 milyon Euro bedelle, Taşyapı İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş ile Terminal Yapı ve Tic. Ltd. Şti kazandı. Şirket yeni havalimanı ve pist için toplam 250 milyon Euro yatırım yapacak. İşadamı Emrullah Turanlı, Ercan Havalimanı'nın yeni pisti ve terminal binasının inşaatının sürdüğünü, tesisin 2018'in sonunda KKTC'ye kazandırılacağını dile getirdi.

Taşyapı KKTCC ercan havalimanı