Taşınmaz Değerleme Sistemi

Taşınmaz Değerleme Sistemi kuruluyor

Sektörden Haberler 06.09.2018 09:40

Başkan Erdoğan'ın 100 günlük icraat programı kapsamında açıkladığı taşınmaz değerleme sistemi hakkında çalışmalar başladı.

Büyümenin dinamo sektörü gayrimenkulde değerleme sisteminden istisna-muafiyetlere, kentsel rantlardan imar mevzuatına kadar birçok konuda yeni bir dönem başlıyor. Arsa, konut değerleri uluslararası kriterlere göre belirlenirken Taşınmaz Değerleme Sistemi kuruluyor. Vatandaşın mülkiyet sorunlarını çözmeye yönelik işlemler de hızlandırılıyor. Değerleme sisteminde Almanya modeli dikkate alınarak taşınmaz değerleme yönetmeliği hazırlanacak.

Gayrimenkul sektörü bir çok başlıkta büyük bir dönüşüm yaşıyor. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı yüz günlük icraat programı kapsamında yaşama geçirilecek Taşınmaz Değerleme Sistemi'nin kurulmasına yönelik çalışmalara hız verildi. Taşınmazları tanımlayan, bunu haritalar üzerinde gösteren, her parsel üzerindeki yapının değerini ortaya koyan, değerleme ayrıntılarını gözler önüne seren ve vergi yükümlülüklerini tanımlayan bir sistem devreye girecek.