Tarihi Kentler Birliği

Tarihi Kentler Birliği Toplantısı başladı

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 20.08.2016
Samsun Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde 2 gün sürecek toplantı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki'nin katılımıyla başladı
Samsun Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde düzenlenen Tarihi Kentler Birliğinin toplantısı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin katılımıyla başladı.

Bir otelde düzenlenen akşam yemeğine, Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Samsun Valisi İbrahim Şahin, Tarihi Kentler Birliği ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ile birçok il ve ilçenin belediye başkanı katıldı. 

Karaaslan, yaptığı konuşmada, Samsun'un gelecek vizyonu için önemli adımların atılacağı bir toplantı gerçekleştireceklerini söyledi.

Samsun'da son yıllarda önemli gelişmeler yaşandığını belirten Karaaslan, "Bizler de üzerimize düşenleri yapmaya çalışıyoruz. Türkiye'nin içinden geçtiği dönemde hepimiz üzerine düşen sorumluluğu yerine getirerek, kendi uzmanlık alanımızda hızla üretmeye devam ediyoruz. Öncelikle fikir üretmeliyiz, fikir ürettikten sonra mutlaka her birimiz üzerimize düşeni ülkemiz ve geleceğimiz için yapacağız. Fikir üretmek demişken Tarihi Kentler Birliğini bu anlamda tebrik etmek istiyorum. Türkiye'de çevrecilik anlamında ve yapılacak önemli projeler anlamında uzun yıllardır altına imza atan bir birliktelik Tarihi Kentler Birliği." dedi.

Şehirleri sadece fiziksel mekanların birlikteliği olarak görmediklerine dikkati çeken Karaaslan, şöyle konuştu:

"Şehir aynı zamanda medeniyettir. Türkiye Cumhuriyeti devleti ve Anadolu coğrafyası bütün medeniyetleri üzerinde taşıyan çok zengin bin coğrafyadır. Bizler bunun yeri geldiğinde önemini biliyoruz ve özen gösteriyoruz, bazen de gözden kaçırıyoruz.  İşte o noktada bilim insanlarına ve fikir üreten insanlara ihtiyaç duyuyoruz. Bu anlamda Tarihi Kentler Birliği ile yapılacak iş birliğini önemli buluyorum. AK Parti'nin çevre, şehir ve kültürden sorumlu genel başkan yardımcısı olarak bugüne kadar bu diyalog ortamını artırmaya ve farklı meslek odaları, farklı çalışma grupları ve farklı uzmanları aynı amaç etrafında buluşturmaya çok önem veriyorum."

Vali İbrahim Şahin de Tarihi Kentler Birliğinin 2000 yılından sonra önemli işlere imza attığını ve doğal miras üzerinde önemli projeler yaptığını ifade etti.

Tarihi Kentler Birliği ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz ise birliğin kurulduğu tarihten sonra üye sayısının 440'a ulaştığını kaydetti.

Konuşmaların ardından Samsun'un tanıtım görüntüsü izlendi.

Tarihi Kentler Birliği Toplantısı 2 gün sürecek.  

Tarihi Kentler Birliği samsun Samsun Büyükşehir Belediyesi Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki