e-sicil

Tapuda e-sicil uygulaması ile vatandaş zaman kaybetmeyecek!

Sektörden Haberler Emine Pile 11.02.2015
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, e-sicil uygulamasının hayata geçirilmesiyle tapu işlemlerinin hızlanacağını bildirdi.
İdris Güllüce, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünde "e-sicil" uygulamasına geçilmesiyle, vatandaşa büyük kolaylık sağlayacağını, tapu sicilindeki bilgi ve belgelere daha hızlı erişileceğini, işlemlerin daha kısa sürede tamamlanacağını ifade etti.

Tüm tapu işlemlerinin elektronik ortamda yapılması amacıyla Elektronik Tapu Siciline Geçiş Projesi'nin başlatıldığına işaret eden Güllüce, e-sicil ile vatandaşlara büyük kolaylıklar sağlanacağını belirtti.

Uygulamayla, tapu sicilindeki bilgi ve belgelere daha hızlı erişileceğini, işlemlerin daha kısa sürede tamamlanacağını ve vatandaşların tapu müdürlüklerine gelmeden işlemlerini yapabileceğini vurgulayan Güllüce, uygulama hayata geçtiğinde, haciz, onama ipotekleri, ipotek terkinleri, kamulaştırma gibi işlemlerin elektronik ortamda yapılarak, bürokrasinin en aza indirileceğini belirtti ve işlem güvenirliğinin en üst düzeye çıkarılacağına işaret etti. Ayrıca personelin iş yükünün azalacağını belirtti. 

Elektronik arşiv çalışmaları hakkında da bilgi veren Güllüce, "Tapu müdürlüklerimizde yapılan işlemler, günlük olarak elektronik ortama aktarılıyor. Ayrıca önceden yapılan işlemlerin elektronik ortama aktarılması için pilot uygulama çalışmaları sürdürülüyor" ifadelerini kullandı.

AA

e-sicil uygulaması İdris Güllüce tapu işlemleri