konut sektörü

Tapu harçlarındaki indirim, sektörü sevindirdi!

Sektörden Haberler Emine Pile 15.03.2017
Gayrimenkul sektörünü yakında ilgilendiren tapu harçlarındaki indirim ile ilgili açıklama bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.
Fransa'nın Cannes şehrinde düzenlenen ve dün kapılarını açan MIPIM'in açılış konuşmasında müjdeyi veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin tapu harçlarıyla ilgili haber bugün geldi. 

Dün akşam gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısında tapu harçları ile ilgili konunun konuşulduğunu söyleyen Özhaseki, açılış konumasında sektörü heyecanlandırdı. Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın önümüzdeki günlerde tapu harçları ile ilgili müjdeyi vereceğini belirtti.

Özhaseki "Önümüzdeki günlerde Maliye Bakanımızın bu konuda birtakım müjdeleri olacak. Orada sizlerin istediği, bana özelikle madde madde yazdırdığınız ne varsa hepsi yavaş hayata geçiyor" demişti.

Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile şimdiye kadar binde 20 nispetinde alınan tapu harcı, konut ve işyerleri için 30 Eylül'e kadar binde 15'e düşürüldü.

Buna göre tapu harcı, konut ve işyerleri için 30 Eylül'e kadar yüzde 0.15 olarak uygulanacak. Gayrimenkul sektörünün önde gelen isimleri tapu harçlarında binde 20'den binde 15'e çekilmesi ve damga vergisinin binde 20'den 15'e çekilmesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Sektör temsilcileri söz konusu indirim kararlarına olumlu baktıklarını ve konut satışlarına büyük etkisinin olacağını açıkladı. 

İŞTE HEYECANLA KARŞILANAN TAPU HARÇLARI İLE İLGİLİ GÖRÜŞLER: 

Şua İnşaat Satış ve Pazarlama Koordinatörü Ahmet Sarıcalı; 

"Konut ve iş yeri taput harçlarındaki indirim sektör için büyük avantaj. Alıcı ve satıcı için ciddi anlamda bir rahatlama olacaktır. Tüketicinin alım kararında etkileyecek. Süre 30 Eylül'den daha da uzatılabilir. Olumlu olarak görüyorum. Piyasayı hareketlendirecektir."

EgeYapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı;

"Tapu harçlarındaki indirim ve  damga vergisinin sıfırlanması özellikle alıcı üzerinde büyük yük oluşturuyordu. Hem tüketici hem yatırımcı için ciddi fırsat oluşturacak. Sınırlı bir sürede olması da sektörü kısa sürede harekete geçirecek. Damga vergisi de sıfırlandı. Tüketici, yatırımcı ve geliştiriciler için büyük bir rahatlama olacak. Dileğimiz bu yıl geçtiğimiz yıla göre konut satışlarını daha da artırmak. Hükümetimizin artırdığı teşvikler konut sektöründe ekonominin canlanmasına ve istihdamın yoğunlaşmasına önemli ölçüde katkı sağlayacak. Türkiye genelinde geçen yıl 1 milyon 341 bin 453 konut satılmıştı. Bu sayının yeni teşviklerle ve yeni kararlarla daha da yükseleceğini tahmin ediyorum."

Mar Yapı İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Robert R. Varon;

"Gayrimenkul sektörü olarak, Türkiye olarak zor bir dönemden geçtik. Ama önümüz açık. Bu tip destekler her zaman karşılığını bulur. O yüzden biz çok müteşekkiriz. Bu tip destekleri de bekliyoruz. Biz de elimizden geleni yapıyoruz. Yabancı ortakları getiriyoruz buraya. Herkes bir katkı vermeye çalışıyor ülkemiz için. O yüzden biz böyle destekleri çok pozitif karşılıyoruz tabiki. Biz de güzel şeyler yapacağız. Bence başka destekler de gelecek. Biz de güzel şeyler yapacağız ve gayrimenkul sektörünün önemini korumaya devam edeceğiz."

tapu harçlarındaki indirim mehmet özhaseki konut ve iş yeri tapu harçları