hakan we

Tapu dairelerinin yükünü hafifletecek yenilik!

Sektörden Haberler Emine Pile 31.07.2017
Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ile Ziraat Bankası arasında yapılan anlaşmayla tapu dairelerinde büyük bir revizyon hayata geçirildi.
Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ile Ziraat Bankası arasında yapılan anlaşmayla artık tapuya konulacak ipotekler için tapu dairesine gitmeye gerek kalmayacak, işlemler Ziraat Bankası'nda tamamlanacak. 

TAPU DAİRELERİNİN YÜKÜNÜ HAFİFLETECEK 

Bu büyük adımın tapu dairelerinin yükünü önemli ölçüde hafifleteceğini ve gerçek bir otomasyon sisteminin uygulanmaya başlandığını belirten TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun şunları söyledi: “Bugüne kadar yapılan uygulamalarda, tapu dairesinde işlemler başlatılıyor, ödeme yapıldıktan sonra ipotek tesisi için tekrar Tapu Dairesine gidiliyordu. Taraflar açısından uzun süren muamele süreci Tapu Daireleri için de bekleyen işlemler açısından büyük zorluk oluşturuyordu. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ve Ziraat Bankası arasında yapılan anlaşmayla tapuya dair ipotek işlemleri bundan böyle Ziraat Bankası Şubelerinde gerçekleştirilecek. Elektronik ortamda banka tarafından aktarılan bilgilerin ilgili tapu dairesi tarafından tapuya işlenmesi ile işlem sona erecektir. Bu aslında olması gereken büyük otomasyon sisteminin en önemli parçasıdır.”

tapu dairelerinde işlemler hakan erilkun tapu daireleri ile ziraat iş birliği