tapu daireleri

Tapu dairelerinde vekaletli işlemlere dikkat!

Sektörden Haberler Emine Pile 17.07.2017
Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, tapu dairelerinde yapılan vekaletli işlemler konusunda uyardı.
Günümüzde birçok vekâletin hatalı verildiğine dikkat çeken Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Bugün bir notere gidip standart bir alım vekâleti verdiğinizde,  adınıza ipotekli hatta hacizli bir taşınmaz, çok düşük bir bedel gösterilerek satın alınabilir.  Verdiğiniz bir satış vekâleti ile de, taşınmazınız çok yüksek bir rakama satışa konu olabilir hatta bu vekâlet sınır belirtilmediyse diğer tapu dairelerinde bile kullanılabilir. Genel vekâletname ile de tapu dairelerinde işlem yapılamaz. Bu kadar hassas bir konuda dikkat ederek yetki verilmelidir.” dedi. 

İşlem Yapılınca Vekâletname Sona Ermez

Vekaletnamelerin yetki sınırlarını belirtir şekilde sadece o taşınmaz için verilmesi gerektiğini ve mümkün olduğu kadar süreli verilmesini de belirten Özelmacıklı “Verilen vekaletin aslı tapu dairesinde kalsa bile, süresi içinde ise ve azil edilmedikçe, aynı tapu müdürlüğünde tekrar tekrar kullanılabilir. Hatta onay tarihi ve dosyalandığı parsel sayfası gösterilmek suretiyle daire mührü ile mühürlenerek diğer Tapu Sicil ve Kadastro Müdürlüklerinde de kullanılabilir.” dedi. 

Bedele Dikkat Edilmelidir

Gayrimenkullerin belli bir süre içinde elden çıkartılmasında doğan kazançların vergilendirildiği ve bunun değer artış kazancı vergisi olduğunu dikkat çeken Altın Emlak Genel Müdürü “Standart vekâletlerde, ‘dilediği bedelle' kelimesi ile vekâlet verilmektedir. Bunun yerine asgari yada gerçek satış bedelini yazarak somutlaştırmak gerekir. Yerin belediye rayiç değerinin altında gösterilerek satılması durumunda ise, taraflara gene düşük beyan nedeni ile ceza çıkabilir.” dedi.

Vekâlet Satın Alma Değildir

Tapu işlemlerinde alıcı ve satıcının aynı kişi olamayacağını ve vekâletin bir satın alma şekli olmadığını belirten, Özelmacıklı “Vekalet veren, verdiği vekaleti noterden yada tapu dairesine giderek iptal edebilir. Hatta aynı kişi başka kişilere de satış vekâleti verebilir. Kişi daha önce sattığı bir yerin tapusunun aslını elinde bulundurup, kendisine ait olmayan bir yer için bile tekrar bir satış vekâleti verebilir. Çünkü noterler sisteminde bunun bir kontrolü bulunmamaktadır. Bu nedenle gayrimenkul alım ve satım işlemlerinde profesyoneller ile çalışılmalıdır” dedi.  

mustafa hakan özelmacıklı tapu dairelerinde vekalet işlemi