Tamer Özyurt “İyi yaşam herkesi hakkı”

Tamer Özyurt “İyi yaşam herkesi hakkı”

Sektörden Haberler 05.04.2012 12:51

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ‘Apartman dairesinin içine tıkılmış hayat, hayat değildir’ sözüne katıldığı belirten Tamer Özyurt, “Herkesin depreme dayanıklı, sosyal tesisleri, parkları ve yürüyüş alanları olan evlerde yaşama hakkı var” dedi

Kentsel dönüşüm konusunda hükümete tam destek veren Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt, “Şehirlerin içindeki ya da çevresindeki gecekondular ve kalitesiz binalar biran önce yıkılmalı. Bunların yerlerine nitelikli konutlar inşa edilmeli” dedi. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ‘Apartman dairesinin içine tıkılmış hayat, hayat değildir' sözüne katıldığı belirten Tamer Özyurt,  “Her insanın depreme dayanıklı, sosyal tesisleri, parkları ve yürüyüş alanları olan evlerde yaşama hakkı olduğuna inanıyorum. Özellikle çocukların ayakları toprağa basmalı. Bu da ancak nitelikli projelerde mümkün olabiliyor. Biz yaptığımız projelerde arsanın yüzde 70'ini yeşil alana ayırıyoruz. Parkları, yürüyüş alanları ve sosyal tesisleriyle yaşanabilecek mekanlar yaratıyoruz” diye konuştu.  

‘Kötü zemin yoktur'

Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğinin her zaman göz önünde bulundurulması gerektiğini bir kez daha hatırlatan Tamer Özyurt, “Depremden korkmak yerine tedbir almalı, ona göre sağlam binalar inşaa etmeliyiz ” diye konuştu.  Dünyada depremle yaşamayı başarmış ülkeler olduğunu, bunların başında da Japonya'nın geldiğini belirten Özyurt, “Japonya'da 9 şiddetinde deprem oluyor. İnsanların burnu dahi kanamıyor. Neden? Çünkü binalarını buna göre inşaa ediyorlar. Yani olayın zeminle ilgisi yok. Zaten bana göre kötü zemin yoktur, çürük bina vardır. Bina yaptığınız zemini kazıklarla, betonla ve demirle güçlendirmeniz mümkün. Ona göre de binanınızı inşaa ederseniz, deprem anında hiçbir sorun yaşamazsınız” açıklamasında bulundu.