kentsel-donusum-istanbul

Suriyeliler işte bu yolla ev sahibi oluyor!

Sektörden Haberler Uğurcan Tokay 25.08.2016
Hakan Erilkun 'Şirket kurma ya da ortak olma yoluyla ev alan Suriyeli vatandaşlara resmi olarak konut edinme yolu açılırsa piyasa canlanır'
Gayrimenkul sektörünün gelişmesi ve 2011'de meydana gelen Van depremiyle birlikte başlayan kentsel dönüşüm hareketi devam ediyor. Konut satış seviyesinin her geçen gün yükseldiği Türkiye''deki taşınmazlara, yabancıları ilgisi artarak devam ediyor.

Emlaktasondakika.com olarak görüştüğümüz Altın Emlak Genel Müdür Hakan Erilkun, dönüşüm kapsamında Bağcılar, Esenler,Sefaköy gibi ilçelerin öne çıktığını, Suriyeli vatandaşların ev sahibi olma yolunun açılmasıyla birlikte piyasanın hareketleneceğini açıkladı. İşte Hakan Erilkun'un açıklamaları…

Son 15 yılda emlak piyasası nereden nereye geldi?

"İstanbul'un iki yıldızı Kartal ve Başakşehir ancak tüm ilçeler çok değerlendi. Türkiye, geçtiğimiz yıl iki seçim ve çalkantılı bir siyasi süreçten geçti. Tüm bunlara rağmen 2014'e göre emlak satışları arttı. Bütün bu süreçler başka ülkede yaşansaydı sektör, yarı yarıya düşerdi. Ancak bu olaylar emlak sektörüne olan halkın güvenini ortaya koyuyor. 2016'nın sonunda satışlar 1 milyon 250 bin barajını aşacak"

Kentsel dönüşümde hangi ilçeler öne çıkıyor?

"İstanbul başta olmak üzere deprem kuşağında olan Türkiye'de kentsel dönüşüm çok yerinde bir hamle. Bu kar amacı güdülmemesi gereken bir sosyal sorumluluk projesidir. Kağıthane, Küçükçekmece ve Sefaköy gibi bölgeler dönüşüm açısından büyük önem arz ediyor. Bağcılar ve Esenler gibi bölgelerde kentsel dönüşüm önemli semtleri arasında yer alıyor"

Yabancılar İstanbul'da emlak fiyatları yükseltiyor mu?

"Yabancıların mevzut satışlardaki payı yaklaşık olarak yüzde 5 seviyelerinde seyrediyor. Bu konuda devlet çok önemli işler yaptı. Daha önce yabancılara gayrimenkul satmak adeta bir hayaldi. Prosedürler o kadar fazlaydı ki neredeyse kanunlar satma diyordu. Özellikle yabancı müşterilerle satış konusunda ilişkileri sıcak tutmak gerekiyor. Önümüzdeki 5 yıl içinde yabancıların konut satışlarındaki payının yüzde 10 seviyelerine çıkmasını bekliyorum. Türkiye'ye olan ilgileri her geçen gün artıyor"

Suriyeliler şirket kurma yöntemiyle ev alıyor

"Suriyelilerin konut alım haklarının verilmesi, emlak sektörüne büyük canlılık getirecek. Çünkü bu pek çok ülkede var. Belirli bir meblanın üzerinde konut alan yabancılara birçok ülke vatandaşlık veriyor. Suriyeli vatandaşlar şirkete ortak olma ya da şirket kurma yolu üzerinden emlak alımı zaten yapıyorlar. Çok varlıklı, bizim kültürümüze çok yakın olan Suriyeliler var"

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

suriyelilerev alabilir mi türkiyedeki suriyeliler kentsel dönüşüm istanbul prim yapacak bölgeler altın emlak hakan erilkun