çatıder

Standartlardan uzak milyonlarca çatı tehlikeye davetiye çıkarıyor

Sektörden Haberler 31.10.2017 13:20

ÇATIDER tarafından, Türk Standartları Haftası nedeniyle yapılan açıklamada önemli uyarılarda bulunuldu.

Çatı Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) tarafından Türk Standartları Haftası nedeniyle yapılan açıklamada, tüketicilerin merdiven altı ürünlerden uzak durarak, sertifikalı, CE belgeli ürünleri tercih etmesi ve uygulamaları uzman kişilere yaptırması gerektiği vurgulandı.

ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı Adil Baştanoğlu, Türkiye'de standartlardan uzak milyonlarca çatı olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Merdiven altı üretim, tüm sektörleri tehdit ediyor. Çatı sektöründeki standartlardan uzak ürünler ise hem tüketiciye, hem de ülke ekonomisi çok büyük zarar veriyor. Çatıların doğru detay ve doğru malzemeyle sistemine uygun projelendirilmesi, konusunda uzman kişiler tarafından yaptırılması gerekir. Tüketicinin parasının çöpe gitmemesi ve çatının uzun ömürlü olması için, standartlara uygun çatı ve uygulamalar tercih edilmeli. Konut ve işyeri çatılarındaki yalıtım eksikliği, mevcut yalıtımların korunamaması, yalıtım konusunda gerekli iyileştirmelerin yapılmamış olması, çatı kaplama sistemlerindeki eksik ve yanlış uygulamalar, ülke ekonomisine de zarar veriyor.”

Uzman olmayan kişiler dikkate alınmamalı

Baştanoğlu, çatı sistemleri ve kaplama malzemeleri konusunda otorite olmayan kişilerce hangi çatı sistemlerinin hangi malzeme ile kaplanması gibi açıklamalar yapıldığı uyarısında bulunarak, şöyle konuştu:
“İnşaat sektöründe projesine, yürürlükte olan, yönetmelik ve şartnamelere uygun imalat ve uygulamaları karalayan ve insanları yanlış yönlere sevk edecek bu gibi haberler fayda yerine zarar getirebileceğinden, çatı konusunda uzman, yetkin meslek adamı olmayanlardan edinilen bilgilere rağbet edilmemesini istiyoruz. ÇATIDER, Türkiye'de çatıcılık ve çatı sistemleri konusunda tarafsız ve güvenilir bir kaynaktır.”

Hatalı çatı, faturaları yüzde 50 kabartıyor

Baştanoğlu, standartlara uygun olmayan çatıların tüketici bütçesine de zarar verdiğini hatırlatarak, “Bu çatı sistemlerinin, enerji verimliliği sağlaması mümkün değil. Güncel su ve ısı yalıtım malzemeleri ile yenilenmediği için yüzde 50'lere varan oranda enerji kaybına yol açıyorlar. Bu kayıp, faturaları kabartıyor. Geleneksel yapı metotlarla yapılmış çatıların yenilenmeleri zor ve çok pahalı değil. Enerji, bakım ve tamiratlardan sağlanacak tasarruf ile harcanan para geri kazanılır. Doğru malzeme ve işçilikle yapılmış çatılarda bakım sıklığı azalır. Çatı aktarma gerekmez. Akıntı, rutubet, küf ortadan kalkar, konfor artar.”

Türkiye'de çatı sektöründe meslek standartı hazırladık

Baştanoğlu, ÇATIDER olarak çatı standartları konusunda da önemli çalışmalar yaptıklarını dile getirerek, şunları ifade etti:

“Çatılardaki standartları iki ana başlık altında incelemek gerekir. Ürün standartları ve çatıları uygulayacak ustaların meslek standartları. Birinci konuda, yani kayıtlı, belgeli ve standartlara uygun üretilen ürünlerde hiçbir problem yoktur. Bu noktadaki problem merdiven altı diye nitelenen kayıt ve denetim dışı ürünlerdedir. Çatı ustalarının mesleki tariflerinin bu güne kadar yapılmamış olması bir eksikliktir.  Dernek olarak şimdiye kadar Kiremit Tipi Çatı Kaplamacısı, Panel Çatı Kaplamacısı ve Örtü Tipi Çatı Kaplamacısı olmak üzere üç ayrı meslek standardını hazırladık.”

İklim değişimine acil önlemler alınmalı

İklim değişimlerinin de önlem alınması gereken bir sorun olduğunu vurgulayan Baştanoğlu, bu konudaki sektörün beklentisini şöyle açıkladı:

“Yangına karşı gerekli önlemler mevcut yangın yönetmeliği ile mevzuata bağlanması çok doğrudur. Ancak bir binaya yangın kadar yağmur suyun da zarar yaratmasına dikkate almalıyız. Mevcut TS EN 13956:2015, TS EN 12056 ve TS EN 1253 gibi standartların güncel halleriyle uyulmasına sadece tavsiye değil yasal mevzuatla zorunluluk getirilmeli. Ekonomik çözüm arayışı tekniksel yanlışlıklara sebep olmamalı. Hızlı şekilde değişen iklim şartlarıyla anlık yüzyıl yağışları ve rüzgarları her türlü binaların çatılarına teşkil eden tehlike ve ekonomik zararlara karşı uyulması gereken asgari ölçüler TS EN standartlarında mevcut ve yasal mevzuata bağlanması beklentimizdir.”