gayrimenkul sektörü

Sektör temsilcilerinden 2015-2016 değerlendirmesi!

Sektörden Haberler Emine Pile 10.12.2015
İnşaat sektörünün önde gelen isimleri gayrimenkul sektörüne yönelik önemli değerlendirmelerde bulundu.
Gayrimenkul sektörünün başarılı isimleri 2015 değerlendirmesi yaparak 2016 yılına yönelik öngörülerde bulundu. İşte o açıklamalar:

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu

Gayrimenkul sektörü 2015 yılını nasıl geçirdi, yılın kısa bir değerlendirmesini yapar mısınız?
Gayrimenkul sektörü 2015 yılında da büyümeye ve genişlemeye devam etti. Seçim sürecinde yaşanan siyasi belirsizlikle birlikte sakin bir dönem geçirsek de, ekonomide görülen iyileşme ve sağlanan istikrar sayesinde sektörümüz tekrar yükselişe geçti. Son 10 yılda olduğu gibi sektörde yakalanan bu başarılı grafik 2015 yılında da hem sektör hem de şirketimiz açısından yükselerek devam etti. Yabancıların konut piyasasına olan ilgisi ve bu ilginin giderek artması da 2015 yılına artı bir değer kattı diye düşünüyorum. 

2016 yılına dair beklentileriniz nasıl? 
İnşaat sektöründe yaşanan durgunluk, siyasi istikrarın sağlanmasıyla birlikte 2016 yılında yeniden canlanacaktır. Türkiye gayrimenkul sektörünü, küresel yatırımcılarla buluşturacak olan Cityscape Turkey'in ilkinin 2016 yılında İstanbul'da yapılacak olması Türk inşaat sektörüne büyük katkı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra 64. Hükümet bünyesinde Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak kabinede görev yapmaya başlayan Fatma Güldemet Sarı'nın sektörümüze ivme kazandıracak kararlar alacağına inanıyorum. 

Şirket olarak 2016'ya dair hedefleriniz nedir?
Kuzu Grup olarak önümüzdeki 10 yıl içinde dünya genelinde iş yapan en büyük inşaat şirketleri sıralamasında ilk 20 arasına girmeyi hedefliyoruz. Bu hedefimize ulaşmak için yeni yılda da Avrupa, Asya ve Afrika olmak üzere 3 kıtada faaliyetlerimize devam edeceğiz. Ankara'da Kuzu Effect ve Kumru Ankara; İstanbul'da ise SeaPearl Ataköy projelerimizin inşaat ve satış çalışmalarına hız vereceğiz. Ortadoğu bölgesinde yeni proje fırsatlarını değerlendireceğiz. Yurt dışında üstlendiğimiz projelerle ülkemize döviz kazandırmayı, yurtiçindeki projelerimizle de istihdama katkı sağlamayı sürdüreceğiz.  

Baysaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Şemsettin Aydın

Gayrimenkul sektörü 2015 yılını nasıl geçirdi?
Ekonomik sıkıntılar ve hükümetsizlik gibi dönemler inşaat sektöründe de yavaşlamaya sebep oldu. 2015'te ülkemiz için önemli gelişmeler yaşandı. Herşeye rağmen iyi bir yıl geçirdik. İnsanların vazgeçmeyeceği taleplerden olan konut, halen prim için en cazip yatırım aracı. 


 
Firmanız 2015'ü nasıl geçirdi? 2016 hedefleriniz ve planlarınız neler? 
2015 yılı beklentilerimizin üzerinde geçti. Anadolu Yakası'nın cazibe merkezi olan Fikirtepe'de inşa ettiğimiz İstanbul 216 projemizin satış ve inşaat çalışmalarına devam ediyoruz. Sektörün durağan dönemlerinde hızlı bir imalat yaptık. Görsel olarak bölgenin en önde firmalarından biriyiz. Projemizin ilk etabını 2016 yılında teslim etmeyi planlıyoruz. Elektrik ve su abonelikleriyle ilgili alt yapılarımız hazır. Trafo enerjisi için yatırım bütçelemesi yapıyoruz. Ortak alanlarımız da hızlı bir şekilde ilerliyor. 

Gayrimenkul sektörünü 2016'da neler bekliyor? 
İç piyasalarda olumlu gelişmeler var ancak dış piyasalarda yaşanan gerginlikler bizi endişendiriyor. Ortadoğu'daki problemler çözülürse biz de rahat edeceğiz. İç piyasalar 4 yıla kadar iyi geçer. Bunun yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak kabinede görev yapmaya başlayan Fatma Güldemet Sarı'nın sektörümüzü yukarı taşıyacak kararlar alacağına inanıyorum. Kendisiyle görüşmelerimiz de olacak. 

Demirbaş Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Sefa Demirbaş

Gayrimenkul sektörü 2015 yılını nasıl geçirdi?
Bir önceki yıla göre %20 - %30 arasında sektörde bir küçülme yaşandı. Özellikle ardarda yapılan genel seçimlerin etkisi büyük oldu.

Firmanız 2015'ü nasıl geçirdi, 2016 hedefleriniz ve planlarınız neler? 
2015 yılının Aralık sonu Wroof Kurtköy projemizi teslim edeceğiz. Yine Kurtköy'de Avlu projemizin ve Dragos bölgesinde Loft Dragos'un inşaatına ve satışlarına devam ediyoruz. 2015 yılı ortası uzmanlık alanımız olan Kurtköy 'de, Kurtköy'ün en büyük projesi olan, 52 dönüm araziye sahip, 360 KURTKÖY  projesinin lansmanını yaptık ve satışına başladık. 2016 yılında da, 100 dönümlük bir arazi üzerinde villa konsepti bir projeyi hayata geçireceğiz.

Gayrimenkul sektörünü 2016'da neler bekliyor? 2016 öngörülerinizi alabilir miyiz?
2015 yılı çevresel mazeretlerin çok olduğu bir yıldı. 2016 yılı mazeretlerin olmadığı, beklemek kelimesinin yerini harekete geç mottosunun aldığı bir yıl olacaktır. Gayrimenkul sektöründe 2016 yılı, 2004 yılında olduğu gibi beklentilerin üzerinde büyüyerek yine Türkiye için lokomotif sektör olacaktır.

24 Gayrimenkul CEO'su Ahmethan Yılmaz

Gayrimenkul sektörü 2015 yılını nasıl geçirdi?
2015 yılı Mayıs ayından itibaren ülke gündemi seçime endekslendi. Bu durum gayrimenkul satışlarını etkilediği gibi fiyatları da baskıladı. Aslına böyle dönemler yatırımcılar açısından caziptir, çünkü gayrimenkul satışları rekorlarını bu gibi durgun dönemlerin sonrasında yaşar ve statik olan fiyatlar hızla yükselişe geçerler.

Siz 2015'ü nasıl geçirdiniz? 2016 hedefleriniz ve planlarınız neler?
2015 yılında Airport24 ve İstasyon24 olmak üzere iki projemizin lansmanını yaptık. Cadde24 projemizin ise teslimlerine başlıyoruz. Bizim açımızdan hareketli geçtiğini söyleyebilir. 2016 yılında ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde çok sayıda projemizin lansmanını yapmayı planlıyoruz.

Gayrimenkul sektörünü 2016'da neler bekliyor?
2015'in 3. ve 4. çeyreklerinde belirli bir durgunluk yaşandı. Seçim sonrası hareketlilik başladı. Kredi oranlarında rahatlama yaşanması durumunda, 2016 yılında gayrimenkul satışlarında yeni rekorlar gelebilir diye düşünüyoruz.

gayrimenkul sektörü