CitysCape 2016

Sektör, Dubai'de sıcak satışı bırakıp ülke tanıtımına geçti!

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 07.09.2016
Dubai'de her yıl yapılan dünyanın en büyük uluslararası gayrimenkul fuarlarından CitysCape Global Fuarı kapılarını açtı.
Darbe girişiminin ardından gayrimenkul firmalarının yurtdışında katıldığı ilk fuar olma özelliği taşıyan CitysCape'de Türk firmaları fuardaki stantlarına Türk bayrağı astı. Sıcak satış yapılan fuar olarak dikkat çeken CitysCape, önceki yıl 60 Türk firması katılırken bu yıl Türkiye'nin önde gelen 26 firması katıldı. Firmalar bu yıl sıcak satıştan öte ülke tanıtımına öncelik verdiler. 

Üç projesini tanıtan Tahincioğlu Holding, bu yıl sıcak satıştan öte birlik ve güven mesajı vermek için fuara katıldı. Amaçlarının yabancı yatırımcıyı bilgilendirmek ve normalleşme sürecini anlatmak olduğunu ifade eden Tahincioğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu, "Daha ilk günde beklentimizin üzerinde ilgi aldık. Batıdaki olumsuz algı Ortadoğu'ya olan ihracatımız bile bu yılın temmuz ayında yüzde 51 oranında arttı. Bu da Türkiye'ye olan inançlarım gösteriyor" diye konuştu 

"Amacımız satış değil tanıtım yapmak"

Cityscape Global'de 330 metrekarelik standında 6 proje sergileyen Artaş İnşaat; Avrupa Konutları Atakent 4, Avrupa Konutları Başakşehir, Avrupa Residence & Office üe ortak girişimlerle hayata geçirdiği Vadistanbul ve Tema İstanbul projelerini tanıttı. Avrupa Konutları markasının en yeni halkası Avrupa Office Ataşehir ise Dubai'de ilk kez görücüye çıktı. Fuarda tanıttıkları projelerin toplam değerinin 3.5 milyar doları bulduğunu belirten Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkam Süleyman Çetinsaya, "Yabancılar Türkiye'de ne oluyor diye endişeleniyor.

Birinci derecede amacımız Türkiye'yi, İstanbul'u, daha iyi durumda olduğumuzu yabancı yatırımcıya anlatmak" diye konuştu. Fuar alanındaki standa bu yıl ilk kez bayrak astıklarım ifade eden Çetinsaya, "Bizim amacımız bir şey satmak değil, Türkiye'yi tanıtmak" dedi. 

Özak GYO, Ziylan Gayrimenkul ve Yenigün İnşaat, İstanbul Kazlıçeşme'de, Emlak Konut GYO ortaklığında hayata geçireceği 'Büyükyalı İstanbul' projesini fuarda yatırımcılara tanıttı. 15 Temmuz sonrası durumu da değerlendiren Özak GYO Yönetim Kurulu Başkam Ahmet Akbalık, "Gayrimenkul sektörü hiçbir zaman kaybetmez. Mevcut konjonktürü yabancı için fırsat olarak değerlendiriyorum" dedi. 

Kazlıçeşme'de, 4.2 milyar liralık yatırım değeriyle, toplam 111 dönümlük arazide yükselecek Büyükyalı İstanbul'da, ilk etapta 452 ünitenin lansmanının yapılması, semtte , yaşamın ise 2019'da başlaması planlanıyor. Ahmet Akbalık, Büyükyalı projesinin lansmanını 22 Eylül'de yapacaklarını belirterek, "Körfez'e ilk kez geliyoruz. Dubai'de ön talebe çıktık" dedi. Akbalık, Büyükyalı'da 452 dairenin yüzde 30'unun 31 Aralık'a kadar Emlak Konut kampanyasına dahil olduğunu da söyledi. 

Ülke ülke gezip Türkiye'yi anlatıyoruz' 

Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, yabancı yatırımcıyı ortak olarak gördüklerini ve Türkiye'ye güvenmelerini istediklerini belirterek, "Türkiye'ye yatırım açısından kısa vadeli değil orta ve uzun vadeli bakmak gerekiyor. Biz Ekonomi ve Kalkınma Bakanlığı ile birlikte 26 ülkeye gidip Türkiye'yi anlatacağız. 5 ülkeye gittik, perşembe günü İngiltere'ye, bayramdan sonra da Katar, Kuveyt, Suudi Arabistan'a gideceğiz. Burada amacımız 15 Temmuz sonrası Türkiye'de her şeyin daha iyi olacağını anlatmak" diye konuştu. 

Körfez'in Türkiye'ye güveni tam 

Cityscape Global'e Türkiye Cumhuriyeti Dubai Başkonsolosu Erdem özen de katıldı. 15 Temmuz sonrası Körfez yatırımcısının Türkiye'ye bakışı ile ilgili bilgi veren Özen, "Birleşik Arap Emirlikleri tüm dost ülkeler gibi Türkiye'ye desteğini açıkladı. Yatırımcı açısından bakıldığında ise 16 Temmuz sabahı tabii ki Türkiye'ye kaygılı bir bakış vardı. Ancak, zaman geçip, alınan önlemler, atılan adımlar görülünce o kaygı yerini güvene bıraktı. Darbe girişiminin hemen sonrasında 15 gün içinde Abraaj Grubu Türkiye'ye 500 milyon dolar yatırım yapacağını açıkladı. Bu Körfez'in Türkiye'ye güveninin göstergesi. 3. Köprü'nün açılması, yatırım teşvik paketinin açılması da Körfez'in Türkiye'ye güvenini perçinledi" dedi. 

Başkan Demircan Dubai'de 'Taksim'i yalnız bırakmadı'

Çalık Holding'in iştiraki GAP İnşaat tarafından Beyoğlu'nda hayata geçirilen Taksim360 projesi de Dubai'de sergilendi. Projenin standını ziyaret eden Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Taksim360'ın Türkiye'nin en önemli kentsel dönüşüm projesi olduğunu söyledi.  

CitysCape 2016 dubai cityscape