kura çekilişi

Şehit ve gazi yakınlarına faizsiz konut kredisi

Sektörden Haberler Emine Pile 19.04.2016
Başbakan Ahmet Davutoğlu, 656 şehit yakını, gazi ve gazi yakınının dün kurayla gerçekleştirilen kamu ataması törenine katıldı.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Meyra Palace Otel'de, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından düzenlenen Şehit Yakını, Gazi ve Gazi Yakınlarının İstihdam Kurası Töreni'ne katıldı.

Başbakan Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada, şehit yakını, gazi ve gazi yakınları ile bir araya gelmenin, buluşmaların en güzeli olduğunu söyledi.

Yüce Allah'ın Kur'an-ı Kerim'de "Allah yolunda öldürülenlere ölü demeyin. Onlar diridirler" buyurduğunu ifade eden Davutoğlu, şehitlerin şu anki manzaraya şahit olduklarını söyledi.

Şehitlerin temiz, pak ruhlarına yakın olmanın en büyük dilekleri olduğunu ifade eden Davutoğlu, “Hamdolsun ki milletimiz de devletimiz de o yüksek ruhları takip ederek geleceğe yürüyecek, onların emanetlerine sahip çıkacaktır. Gazilerimiz de bizim kılavuzlarımız, şerefimizdir. Şehit yakınları da gaziler de her zaman hükümetimizi, devletimizi, bizleri aile fertleri gibi yanlarında bulacaklardır. Eğer bir an dahi onları kendi aile fertlerimizden ayırırsak bu makamların hakkını vermemiş oluruz. Bu bizim Allah katında kulluk borcumuz, yönetici olarak da en deruni mesuliyetimizdir" diye konuştu.

Davutoğlu, şehit ve gazi yakınları için ne yapılsa az olacağını, onların en büyük fedakarlıkları yaptıklarını, bütün bu düzenlemelerin onların yaptıklarının yanında küçük bir gayret olduğunu vurguladı.

"Teröriste kol kanat gerenler, yardım ve yataklık edenler var"

Allah'ın rızasına mazhar olmak ve şehit ailelerinin duasını almaktan başka gayelerinin olmadığını anlatan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"20 Temmuz'da Suruç'ta başlayan olaylara karşı anında gerekeni yaptık. O tarihten bu yana şer odakları teröre her tevessül ettiklerinde hak ettikleri cevabı aldılar. Bundan sonra da alacaklar. Her bir şehidin tek damla kanının hesabını dahi sormaya kararlıyız. Terör ve terörizm büyük bir mesele. Perde önünde belki bir tek eli silahlı, kiralık, satılık, lejyoner katiller var ama perde arkasındakiler perdenin önündekilerden çok daha önemli. Perde önündekilerle başka, perde gerisindekilerle daha başka bir mücadele gerekiyor. Terörü teşvik edenler, teşvikten prim alanlar var. Teröriste kol kanat gerenler, yardım ve yataklık edenler var. Terör örgütü adına rol aldığı halde meşru siyaset sahnesinde rol almaya çalışanlar var. Milletten aldığı oyu, devletten aldığı imkanı suistimal edip teröristlerin hizmetine verenler var. Bütün bunlar da hak etikleri neyse onu görecekler. 

TBMM'de milletvekilleri harekete geçti. Meşru zeminde, gayrimeşru hareketin hareket alanı olamaz. Peki ne oldu? Biz bu mekanizmayı çalıştırır çalıştırmaz bazıları kuzu postunu çıkardı ve her şey unutulmuş gibi yeniden sahneye çıktı. Biz dokunulmazlıkların kaldırılması değişikliğini Meclis'e sunduğumuz andan itibaren üslupları değişmeye başladı. Terör odaklarının mazbatalı temsilcileri hemen çark etmeye başladı. Yakasında TBMM rozetiyle çukur başında teröristin taziye çadırında meydan okuma provaları yapanlar, şimdi yine güya barışı terennüm etmeye, barışçıl görünmeye çalıştılar."

Davutoğlu, "Faizsiz konut kredisinden yararlanamayan şehit ve gazi yakınları artık bu haktan faydalanacak" dedi.

ELEKTRİK VE SU UCUZ

Davutoğlu, harp malulu kapsamındakiler ile tüm er-erbaşların aylıklarında artış sağladıklarını, vazife malulu kamu görevlilerine derece ve kademe ilerlemesi yaparak aylıklarını artırdıklarını belirtti. Davutoğlu, şehit yakını ve gazilere, elektrikte yüzde 40, suda yüzde 50 indirim sağlandığını, gazi yakınları ücretsiz seyahat edeceğini bildirdi.

kura çekilişi faizsiz konut kredisi şehit ve gazi yakınları kamu ataması