konut satışı sırasında gerçekleştirilen işlemler

Seçim sonuçları yabancıyı konut alımına yönlendirdi

Sektörden Haberler Emine Pile 19.11.2015
1 Kasım seçimleri sonrası Türkiye'de yaşanan güven ortamı inşaat sektöründe yabancı yatırımcıyı konut almaya yönlendirdi.
İnşaatın patronları yabancının alıma geçtiğini söyledi. Tamer Özyurt günlük 1 milyon dolarlık konutu yabancıya sattığını aktardı. Türkiye'de önünü görmek için yerli yatırımcı gibi seçim sonuçlarını bekleyen yabancılar konutta alımları hızlandırdı. Yılın ilk 9 ayında 16 bin 318 konut yabancılara satıldı. Aylık satış yaklaşık 2 bin 100 konuta denk geldi. Ancak inşaatın patronları seçim sonrası yabancı alımlarında gözle görülür bir artış olduğuna dikkat çekti.

Şimdiden 2 bin konuta ulaştı  

Aylık ortalama 2 bin konutun yabancıya satıldığı Türkiye'de son 15 günde yabancı yatırımcıya yapılan konut satışlarının ise 2 bini geçtiği tahmin ediliyor. Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, “Biz yabancılarla gerek proje gerekse satış bazında iş birliktelikleri yapıyoruz.
Yabancıya satışlarımız sevindirici. Çevremizden ise son 15 günde satışların yabancı tarafında hızlandığını duyuyoruz” bilgisini verdi. Era Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan da yabancılara yapılan konut satışlarının Türkiye genelinde son 15 günde 2 bini aştığına dikkat çekti. Özyurtlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt yabancıya son günlerde günlük 1 milyon dolarlık konut sattığını aktardı.

Özyurt, “Biz yıl sonu hedefini 100 milyon dolarlık yabancı satışı olarak açıklamıştık. Hedefin yarısını yılın ilk yarısında gerçekleştirdik. 7 Haziran seçimleri sonrası ise yabancı yatırımcı alımda beklemeyi tercih etti. Önünü görmekte zorlandığı için bizim hedeflerimiz şaştı. 

Bilanço 1 milyon dolar

Tam yıl sonu hedeflerimizi revize edecektik ki 1 Kasım seçimleriyle pekişen güven ve istikrar ortamı yabancıyı yeniden alıma yönlendirdi. Biz 1 Kasım'dan beri günlük 1 milyon dolar değerinde gayrimenkul satmaya başladık yabancı yatırımcıya” şeklinde konuştu. 

Lüks konut tercihte ön plana

Konut tercihleri hakkında da bilgi veren inşaat firmalarının yetkilileri yabancıların ağırlıklı olarak lüks konuta yöneldiğini söyledi. Metrekare bazında ise daha çok küçük konutlar alındı. Dayalıdöşeli konseptte yine tercih edilen daire tipleri arasında yer aldı.

Aralık tahminleri daha da yüksek

Century 21 Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, 1 Kasım seçimlerinden sonra finansal piyasalarda toparlanma sürecine girildiğine işaret ederek, "Siyasi risklerin ortadan kalkması, gayrimenkul piyasalarında da rahatlamaya neden oldu. Bunun işaretleri şimdiden alınmaya başladı.

Aralık için beklentimiz ise oldukça yüksek. Birkaç aydır ertelenen talebin özellikle aralık ayında tepe yapacağını düşünüyoruz. Bu da son birkaç aydır duraklama içinde olan sektöre büyük hareketlilik getirecek. Tabii ki satışların artmasıyla birlikte fiyatlarda da bir artış söz konusu olacak” diye konuştu.

Çin'den talep çok

Türkiye'den konut alan yabancıların ağırlığını bu yılın ilk 9 ayında Iraklılar oluşturdu. Ocak Eylül döneminde Iraklı konut alıcısına toplam 2 bin 791 konut satıldı.

Iraklı alıcıyı bin 895 konut ile Suudi Arabistan izledi. Listede en dikkat çekici gelişmeÇinli alıcılar oldu. Önceki yıllarda sınırlı alımın yapıldığı ülkeden bu yıl içinde alımlar arttı. Emlakçılar Çin'de yaşayan Uygur Türklerinin Zeytinburnu tarafında oturmak için lüks konut satın aldığını söyledi. Nitekim son alımlarla bu yıl içinde Çinliler'e yapılan konut satışı 173'e çıktı.

Emine Açar/Bugün 

yabancıya konut satışı Tamer Özyurt Era Gayrimenkul