Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi

Satış fiyatları en çok Bursa'da, kiralar Zonguldak'ta arttı

Sektörden Haberler 17.04.2017 10:46

Türkiye İş Bankası desteği ile Reidin tarafından hazırlanan Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi sonuçları açıklandı.

Türkiye İş Bankası A.Ş.'nin desteğiyle gayrimenkul bilgi servisi REIDIN tarafından hazırlanan, Türkiye genelinde 68 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi'nde (TR-68) Mart ayında bir önceki aya göre %1.16 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 8.93 oranında artış gerçekleşti.

Konut satış fiyatlarının en çok yükseldiği şehir: Bursa

Mart ayında Bursa'da metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 2.11 oranında arttı ve Bursa fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise yüzde 1.04 oranı ile Çankırı şeklinde açıklandı.

Türkiye genelinde 68 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi'nde (TR-68) Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 0.20 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 4.14 oranında artış gerçekleşti.

Kiraların en çok yükseldiği şehir: Zonguldak

Mart ayında Zonguldak'ta metrekare başına konut kira değerleri yüzde 2.00 oranında arttı ve Zonguldak kiraların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir ise yüzde 2.00 oranı ile Van olarak belirlendi.

REIDIN Yıllık Brüt Kira Getiri Oranları yıllık konut Türk Lirası cinsinden kira değerinin konutun satış fiyatına bölünmesiyle hesaplanıyor. Mart ayı itibariyle en yüksek yıllık brüt kira getiri oranları Aydın, Van ve Bilecik şehirlerinde ölçüldü.

REIDIN Amortisman Süresi (Yatırım Geri Dönüş Süresi), ilgili bölgede satın alınan ya da alınacak olan konutların kiraya verilmesi durumunda satış fiyatının kaç yıl içerisinde yıllık kira değeri ile karşılanabileceğini göstermektedir. Mart ayı itibariyle en düşük amortisman süreleri Aydın, Van ve Bilecik şehirlerinde ölçülmüştür.