istanbul konut sektörünü anlatan bir kare

Satılık ve kiralık konut fiyatları fırladı!

Sektörden Haberler Uğurcan Tokay 23.11.2015
Son 3 ayda 7 büyükşehirde konut fiyatları yüzde 7 oranında yükseldi. 2 yıllık tabloda artış yüzde 40 seviyesinde.
Gayrimenkul piyasası, 1 Kasım seçimlerinden sonra büyük bir hareketlilik yaşıyor. Yeni projelerin peşi sıra satışa çıkarken, mevcut stoklar hızla erimeye başladı. Özellikle seçim sürecinden hemen sonra konut satış rakamlarında yükselme meydana geldi.

satılık ve kiralık konut fiyatlarını anlatan tablo

Rakamlar 2 yılda yüzde 40 seviyesinde yükseldi...

Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli olmak üzere 7 şehri kapsayan rapora göre son 3 ayda kiralık ve satılık konutlarda rakamlar yüzde 7, son 6 ayda ise yüzde 11 oranında arttı. Son 2 yıllık tablo ele alındığında ise satış fiyatlarındaki değişim yüzde 40, kira fiyatlarındaki değişim ise yüzde 36 seviyesinde.

Şehirler ayrı ayrı incelendiğinde Adana ve Antalya yüzde 14'lük değişimle ilk sırada yer alıyor. İkinci sırayı yüzde 12'lik değişimle İstanbul ve Kocaeli yer almakta. İzmir, yüzde 11'lik değişimle üçüncü sırada yer alırken son sırayı yüzde 8'le Antalya ve Bursa paylaştı.

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=b%c3%bcy%c3%bck%c5%9fehirlerde+konut+fiyatlar%c4%b1'>büyükşehirlerde konut fiyatları</a>nı anlatan resim

Adana ve Ankara'da hızlı bir artış söz konusu...

Konut amortisman süresi tablosuna bakıldığında İstanbul 17,9 yıl ile üst sıralarda yer almakta. Adana ve İzmir şehirleri 18,9 yıl ile amortisman süresinin en uzun olduğu kentler olarak göze çarpıyor. 17,1 yıl ile Bursa, amortisman süresinin en kısa olduğu şehir olarak açıklandı.

büyükşehirlerde konut amortisman süresi

Amortisman süresinde en avantajlı şehir Bursa olarak göze çarpıyor...

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

 

büyükşehir konut fiyatları büyükşehirlerde konut fiyatları reidin konut fiyat endeksi