Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak

Rus Bakan: Türk Akımı'na Türkiye kadar ilgiliyiz!

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 03.10.2015
Rusya Enerji Bakanı Novak "Türk Akımı projesine en az Türkiye kadar ilgili ve ciddi yaklaşıyoruz" dedi.
Rus doğalgazının Karadeniz altından Türkiye ve Avrupa'ya ulaştırmayı hedefleyen Türk Akımı Projesi'nin başlangıç tarihinin geçtiğimiz günlerde ertelendiği açıklanmış, görüşmelerin dondurulduğu belirtilmişti. 

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türkiye'yi uçuracak proje olarak anılan Türk Akımı projesi için seçimlerin tamamlanmasını ve yeni hükümetin şekillenmesini beklediklerini söyledi. 

Novak, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, Türk Akımı projesine ilişkin çalışmaların devam ettiğini ve projede herhangi bir "dondurulma" söz konusu olmadığını ifade etti.

"Seçimin tamamlanmasını ve hükümetin şekillenmesini bekliyoruz"

Türkiye'de 1 Kasım'da yapılacak genel seçim sonuçlarını beklediklerini belirten Novak, "Hükümetler arası anlaşma için zaten iki hükümet de belgeleri gönderdi. Şimdi ayrıntılar üzerine çalıştığımız bir süreçteyiz. Birkaç teknik çalışmadan sonra proje netleşecek. Türkiye'de seçimlerin tamamlanmasını ve yeni hükümetin şekillenmesini bekliyoruz. Daha sonra birtakım şeyleri değerlendireceğiz. Türk Akımı projesine en az Türkiye kadar ilgili ve ciddi yaklaşıyoruz" dedi.

Novak, Türkiye'nin enerji kaynaklarını Rusya'dan doğrudan almak istediğini aktararak, "Biz şu aşamada Türk Akımı'nın iki fazından bahsediyoruz. Bunun toplam kapasitesi de 31,5 milyar metreküp doğalgaz olacak. Projenin ilk kısmı 15,75 milyar metreküplük bir kapasiteye sahip olacak ve sadece Türkiye'yi besleyecek. Planladığımız ikinci kısım, kalan kapasiteyi Güneydoğu Avrupa'ya aktaracak" diye konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Aralık 2014'te iptal edilen Güney Akım Projesi'nin yerine yapılacağını açıkladığı Türk Akımı ile toplam 63 milyar metreküp gaz taşınacak.

Türk Akımı boru hattının toplam 910 kilometre uzunluğunda olması, bunun 660 kilometresinin Rusya topraklarından, 250 kilometresinin ise Türkiye'den geçirilmesi planlanıyor.

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak Rus doğalgazı