Tolga Çehreli Sky Blue Garden

Royal Grup kentsel dönüşümde devletin hakemliğini istiyor

Sektörden Haberler Hüseyin Belibağlı 14.03.2015
Türkiye’de kentsel dönüşüme acilen ihtiyaç olmasına rağmen gereken hızda hareket edilemiyor.
“Kentsel dönüşüme devlet el atmalı” diyen Royal Grup Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Çehreli, başka türlü işlerin çıkmaza girdiğini ileri sürdü. Süreçlerin son derece yavaş ve sorunlu ilerlediğini söyleyen Çehreli, “Kentsel dönüşüm kapsamında süreçler uzuyor. Bu konulara devletin müdahalesi gerekiyor. Kentsel dönüşümün amacından saptığını düşünüyorum. Can güvenliğinin ön planda olması gerekirken insanlar müteahhitten ne kadar daha yüksek puan koparacaklarının hesabını yapıyorlar” dedi.

Kentsel dönüşümün sihri bozuldu

Bazı yerlere yoğunluktan ve mülkiyet sorunundan müteahhitlerin giremediğini kaydeden Çehreli, “Geliştirilen projeler paylaşılamıyor. Paylaşmak için emsalin yükselmesi gerekiyor. O zaman şehrin planı bozuluyor. Konut sahiplerinin maddi olarak projeye katkı sağlamalı ama hiç kimse buna yanaşmıyor. Ayrıca vatandaşlar yaşadıkları yerlerden başka yere gitmek istemiyor. Kentsel dönüşümde yüzde 80'lik bir oran yakalamak bile büyük bir başarı olacaktır” dedi.

Arsa maliyeti ve arzı

Bu yaklaşımın arsa arzına da yansıdığı ileri süren Çehreli, öncelikle insanların düşünce yapısının değişmesi gerektiğine dikkat çekti. Çehreli, “İnsanlarımız tamahkar. Çok istiyor. Müteahhidin kazancı hakkında yanlış bilgileri var. Bu konuda devletin düzenleyici ve arsa gelişimi sırasında işin içinde olması gerekiyor. Müteahhitler arsa bulurken ve konut satarken rekabet içindeler. Buna bir çözüm bulunmalı. Ayrıca yatırımcıların profesyonelce davrandıklarını zannetmiyorum. İnşaat sükse yapınca her kesimden girişler rekabeti kızıştırdı. Burada sadece arsa sahipleri hep kazançlı çıkıyor” diyerek sözlerini noktaladı.

İletişim Bilgileri

444 5 795

http://www.royalgroup.com.tr/sky-blue-istanbul

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com

 

Royal Grup Royal Grup Kartal Tolga Çehreli Zambiya