Korkut Can Balkan

Relux, inşaatlarına takı gibi tasarım yapıyor

Sektörden Haberler Hüseyin Belibağlı 19.09.2015
Altıbüken Holding, İstanbul'un gelişen bölgelerinde altın gibi her zaman altın gibi değerini koruyan binalar yapıyor.
Kapalıçarşı'da 75 yıl altın ticareti ile uğraşan Altıbüken Holding, birikim ve iş anlayışını inşaata taşıdı. Holdingin hedefi altın ve pırlanta gibi tasarım harikası binalar inşa ederek geleceğe eser bırakmak.

İyi bir temel eğitimden sonra yüksek öğrenim ile birlikte Kapalıçarşı'da hayat üniversitesine de başlayan Relux İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Korkut Can Balkan, öğrendiklerini tüm hayatına uyguluyor. Küçük yaşlarda takı ve pırlanta tasarımı yapan, 24-23 yaşlarında Newyork'ta marka tasarımı işine giren Balkan, Donna Karan ve Calvin Klein ile çalıştı, ünlü markaların jean ve kemer tasarımlarını geliştirdi. Tasarımın nasıl para ettiğini, 4 dolarlık bir ürünün pazarlama ve reklam ile nasıl 40 dolara yükseldiğine gözleri ile şahit oldu. Daha sonra bu mantığı tüm işlere uygulayan Balkan, bunu en önemli kriter olarak benimsedi.

Servet arttı ama işletim yok

Kuyumculuktaki birikimlerini işletemedikleri için hassasiyeti inşaat sektörüne yönlendirdiklerini belirten kaydeden Balkan, “İnsanlar altın alamıyor. İş durdu. Bu durumda serveti çalışan bir sektör ona inşaata yönlendirdik. Onun için birçok kuyum markası inşaata girdi. Nüfusla birlikte pek çok şey değiştirince inşaatta bu gelişime ayak uydurdu. Biz toplumun küçük bir kısmına hitap ettiğimizi biliyoruz. TOKİ olmadığımız için küçük ve bunu alabilecek kesime uygun işler yapıyoruz” dedi.

Tasarımdan taviz yok

“Fabrika bile yapsak tasarım ile değerini artıran ve koruyan işler yaptık. Yani marka değerini yukarıda tutan tüm gerekleri yerine getiriyoruz” diyerek iddialı konuşan Balkan, “Dizayn ihtiyacı belirlediği için binalar takı gibi tasarlanıyor. Satın alma süreçleri, endüstriyel tasarım, tasarım değeri, kullanıcı eğilimlerinin işin içine katılması, denetlemeler ve kalite kontroller gibi argümanlardan taviz verilmiyor” diye konuştu. 

Üst seviye binalar için işe arsa seçiminden başladıklarına dikkat çeken Balkan, “Altın ve pırlanta mantığından gelen bir aile olarak tek taş yerleri alıp pırlanta gibi işlem yapmak ve bizi her yerde takip eden müşteri kitlesi edinmek istiyoruz” diyerek hedeflerini çizdi. 

Zaman ve estetik binalarında buluşuyor

Relux'un yeni lüks anlamına geldiğini ve gerçek lüksün asla yerine konamayacak “ zaman” olduğuna vurgu yapan Balkan, “Zaman kavramına aşırı saygılıyız. Yatırımcımıza verebileceğimiz en büyük değer budur. Ona da estetik değer katarız. Proje geliştirdiğimiz bölgelerde yaptığımız yatırımın yanına yaklaşabilen cepheye ve iç spefikasyona rastlayamazsınız. Bölgenin 10 yıla sonrasını görerek inşaat yaparız. Taklitçilerimiz bile 5-6 yılda ancak yakalar ama geçemezler. Tasarım mantığımız budur. Bu yüzden Londra'daki ödülü Ümraniye'deki proje için alıyoruz. Vizyoner davranmazsak bambaşka rakamdan satış yapamayız” dedi.

Geliştirdikleri projelerde felsefe unsurunu göz ardı etmediklerinin altını çizen Balkan, “Takipçilerimizin felsefe yapmalarını, evlerin ve dünyanın nasıl çalışacağına bakmalarını sağlamak istiyoruz. Tasarım, mutluluk, entelektüel kabiliyetlerle eser yapmak ve insanlara bir değer kazandırmak istiyoruz” diyerek yaklaşımlarını sıraladı.

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com

Relux Kapalıçarşı Altıbüken Holding Korkut Can Balkan