emlak-piyasasi

Rakamlar gösteriyor, gayrimenkul sektörü büyüyor!

Sektörden Haberler Uğurcan Tokay 24.08.2017
Türkiye genelinde son 4,5 yıllık süreçte 5 milyon 723 bin 576 konut satıldı. Bu da her gün ortalama 3 bin 469 konut satışı anlamına geliyor.
Türk ekonomisinin lokomotifi inşaat sektöründe Eylül ayıyla birlikte satışların artması bekleniyor. Emlak Konut GYO'nun yeni kampanyasında detayların yavaş yavaş ortaya çıkması, piyasanın büyük bir hareketlilik yaşayacağını gösteriyor.

Özellikle son 12 yıllık süreçte hızlı bir gelişim sürecine giren gayrimenkul ve inşaat sektörü, dünya çapında da önemli başarılara imza atıyor. Türkiye genelinde devam eden kentsel dönüşüm çalışmalarıyla birlikte yeni konut ihtiyacı, piyasanın büyümesi ve canlı kalmasını sağlıyor.

Markalı konut projeleriyle birlikte kötü yapı stoğundan hızla kurtulan Türkiye'de konut satışlarının kalesi megakent İstanbul olarak göze çarpıyor. Bunun dışında diğer şehirlerde de yeni yapılar birbiri ardına inşa ediliyor.

Türkiye'de her bir dakikada 2,41 konut satılıyor

Son 4,5 yıllık süreçte Türkiye'de 5 milyon 723 bin 576 konutun satılması, gayrimenkul sektörünün önemini bir kez daha ortaya koyuyor. Bugüne kadar alıcılarına daima kazandıran gayrimenkul sektörü verileri incelendiğinde 2013'ten bugüne kadar olan 55 aylık süreçte her ay ortalama 104 bin 65 adet konut satışı gerçekleşti. Bu da, Türkiye genelinde günde ortalama 3 bin 469 konut satıldığı anlamına geliyor. Bu hesaba göre Türkiye'de bir saatte ortalama 145 konut satışı gerçekleşiyor. Yani son 4,5 yıllık verilere göre Türkiye'de dakikada ortalama 2,41 konut satıldı.

Faizlerin 1 altına inmesi piyasayı şahlandırır

Rakamlar doğrultusunda Türkiye için gayrimenkul ve inşaat sektörünün önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Bankaların konut kredisi faizlerini yüzde 1 seviyesinin altında tutması, konut alıcısını hareketlendiriyor.

Kampanyalar ev alımı için fırsat

Geçtiğimiz dönemde 240 ay vadeyle konut satışı, ev alıcıları tarafından ilgi görmezken 10 yıl vadede uygulanan yüzde 0,45 faiz fırsatı büyük bir talep görmüştü. Türkiye'de ekonominin büyümesi için, 200 alt sektörü besleyen inşaat ve gayrimenkul piyasasının hareketli olması gerekiyor.

Fiyatlar yükselme eğiliminde

Son dönemde gayrimenkul piyasasında konut fiyatlarının makul seviyelerde olduğu bir gerçek. Rakamların düşeceğini beklemek ise sadece yatırımı geciktirmek olur çünkü başta İstanbul olmak üzere Türkiye genelinde rakamlar artma eğiliminde hareket ediyor. Geçmiş dönemde yaşanan artışlar bunun en büyük göstergesi. Bu anlamda gayrimenkul sektörü, bugün alana hemen kazandırmaya başlıyor.

Önümüzdeki yıllarda hareketlilik sürecek

Konut yatırımcısı için bir fırsat gemisi var ve yerini erken ayırtanlar daha fazla kazanacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin her yıl kentsel dönüşüm kapsamında 500 bin konut yenileme hedeflerinin olduğunu ve 7,5 milyon konutun 15 yılda yenilenmesini planladıklarını belirtmesi aslında bu piyasanın çok uzun bir süre canlı kalacağını gösteriyor.

Gayrimenkul ve inşaat firmalarının sunduğu özel kampanyalar, sıfır faizli ödeme seçeneklerini kaçırmadan ev sahibi olmak gerekiyor. 

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

türkiye konut satış istatistikleri türkiye konut atış rakamları tüik