faiz indirimi

Patronlar faiz indirimi hakkında ne düşünüyor?

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 22.06.2016
Merkez Bankası dün faiz indirimi yaptığını açıkladı ancak gayrimenkul sektörü reelde de bankaların indirim yapmasını bekliyor.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), yarım puan faiz indirimi olduğunu açıkladı. Gayrimenkul sektörü temsilcileri, TCMB'nin faiz indiriminin sektöre hareket getirmesini ve bankaların konut kredisi faiz oranlarını düşürmesini bekliyor. 

Faiz indirimi hakkında patronlar neler söyledi, sizin için derledik. 

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar;

ibrahim çağlar
İbrahim Çağlar

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) faiz indirimine devam etmesine ilişkin, "Merkez Bankası, üst üste dört kez faizi üst banttan indirdi. 50 baz puanlık son indirimle bankaların martta yüzde 9 olan ortalama fonlama maliyeti yüzde 8'e gerileyecektir. Bankaların artık mazereti kalmadı" dedi.

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir;

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=Hamit+Demir'>Hamit Demir</a>
Hamit Demir
 

Yeni TCMB Başkanı ile böyle adımların atılacağı düşüncesinin daha ilk günden oluştuğunu ifade etti. Piyasada çok büyük durgunluk ve sıkıntılar bulunduğunu savunan Demir, "Bu durgunluğu cesaretli adımlar atarak aşabiliriz. Başka türlü aşılamaz. Vatandaşlar, faiz oranının yüzde 1'in altına düşmesini bekliyor. Bu yüzden de durgunluk hakim." dedi. 

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu;

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=Melih+Tavuk%c3%a7uo%c4%9flu'>Melih Tavukçuoğlu</a>
Melih Tavukçuoğlu
 

Faiz oranlarının konut satışlarını hareketlendirmek için çok önemli olduğunu ancak tek başına yeterli olmadığını, bunun yanında piyasa ortamı, siyaset, dış etkenler, ülkenin bölgesindeki gelişmeler, terör gibi çok sayıda faktörün etkili olduğunu söyledi. En büyük etkenin ise faiz olduğuna dikkati çeken Tavukçuoğlu, bugün yapılan yarım puan düşüşle oranların tam istenilen yere gelemeyebileceğini fakat yeni hareketlenmelerin olabileceğini dile getirdi.

İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Esnaf Odası Başkanı Nizameddin Aşa; 

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=Nizameddin+A%c5%9fa'>Nizameddin Aşa</a>
Nizameddin Aşa

"Şu anda konut satışı için en önemli faktör faiz. Psikolojik sınır olan aylık yüzde 1 oranının üzerinde. Kredi faizleri en kötü dönemini yaşıyor. Bir an önce aşağı çekilmeli. Şu anda piyasa çok durgun fiyatlar da gevşedi. Fiyatlar gevşemişken faizler yüzde 0,80'lere inerse yüzde 25'e kadar satışlar artabilir." dedi. Bankacıların kredi almak isteyenlere karşı çok mesafeli olduğunu savunan Aşa, "Bazen kredi vermemek için uğraşıyorlar gibi geliyor. Bu konuda sicil affı da olabilir devlet tarafından. Böylece de piyasa açılır. Sırf sicil sabıkası yüzünden kredi alamayan da var." ifadelerini de kullandı.

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu; 

Ahmet Zorlu
Ahmet Zorlu

İş çevreleri olarak faiz indirimini olumlu karşıladıklarını ifade ederken, şu görüşleri dile getirdi: "Faizin çok daha düşük olması gerekir. İndirimlerin yavaş yavaş olması, şok etkisi yapması lazım. Sindire sindire daha iyi olur diye düşünüyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi, faizin düşük olması sanayiciler olarak bizler için olumlu. Kimse itiraz etmez yani... Bu seviyeler faizde ideal seviyeler mi? Tabi ki ideal değil, faizin çok daha düşük olması lazım. İndirimlerin yavaş yavaş olması, şok etkisi yapmaması lazım. Konjonktüre, enflasyona bakmak lazım."

faiz indirimi merkez bankası Tahir Tellioğlu İbrahim Çağlar Hamit Demir Melih Tavukçuoğlu Nizameddin Aşa