Dubai Citsycape 2016

Ortadoğulu gruplar Türkiye'yi keşfe çıkıyor!

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 20.10.2016
Efekta Mimarlık, Dubai Citsycape 2016 Fuarı'nda tanıştığı 4 Ortadoğulu grubu Türkiye'ye davet etti.
Türk inşaat ve mimarlık sektörü için 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye'de sorun olmadığının anlatıldığı bir platforma dönüşen Dubai Citsycape ekonomik getirileri de sağlamaya başladı. 

Sektör açısından çok canlı geçmese de Türkiye açısından verimli geçen Cityscape'katılan Efekta Mimarlık burada tanıştığı Ortadoğulu grupları Türkiye'ye davet etti.

Körfez de ki proje fırsatlarını değerlendiren Efekta aynı zamanda da Türkiye de ki fırsatları merak eden yatırımcılara da köprü vazifesi olmayı seçerek yatırımcılara Türkiye'de ki fırsatları yerinde gösterecek. 
Efekta Mimarlık kurucusu yüksek Mimar Kayhan Çakanel ‘'Biz şirket olarak Körfez Ülkelerine hizmet vermeyi istiyoruz. Bunu için bölgedeki müze ihaleleri, konut ve turizm proje ihalelerinde mimarlık ofisi olarak yer almayı hedefliyoruz. Bunu yanı sıra fuarda tanıştığımız Türkiye'yi bilmeyen dev gruplar bize ülkemizi sordular bizde onlara İstanbul'da m2 fiyatları 10 bin dolar Londra'da 40 bin dolar İstanbul'da büyük potansiyel var. Yatırım için en doğru adres şeklinde bilgiler verdik. Bunu duyan şirket patronları da önümüzdeki günlerde Türkiye'yi ziyaret edecek dedi. 

Bunların arasında Dubaili, Suidi Arabistanlı birçok şirket var. Hem biz bölgede yatırım yapacağız hem de onlar Türkiye'de yatırım yapmak istiyor diye konuştu.

Fikirtepe'nin mimarı olarak bilinen Efekta 20 yıllık tecrübesini Türkiye'nin yatırım çekmesi içi seferber edecek. 

Özellikle Ortadoğulu şirketler bir yerli ortakla ilerlemeyi tercih ettiklerinden Efekta da bu misyonu ile Arap firmalara güven verecek.  Efeka mimarlık kurucusu ‘'Biz Türk inşaat sektörünü çok iyi biliyoruz gelen yatırımcıya hem piyasa hem sosyal yapı hem de arsa fırsatları konusunda birikimlerimizi aktaracağız. Şayet yatırım yaparlarsa ve anlaşırsak onların projelerini de mimarlık ofisi olarak üstlenmek istiyoruz diye konuştu. Kayhan Çakanel Türkiye ye geleceğini söyleyen dört firmanın hepsinin yatırım yapması durumunda en az 60 milyon dolarlık bir kaynağın Türkiye'ye gelebileceğini söyledi. Çakanel Kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'nin notunu düşürmesini de Ortadoğulular için bir anlam ifade etmediklerini belirterek ‘'Zaten piyasa bu kuruluşların önünde gidiyor. Verdikleri notların siyasi olduklarını biliyorlar. O nedenle kimse o notlara itibar etmiyor diye konuştu. 

Efekta Mimarlığın İmza Attığı Projelerden Bazıları;

Kültür Sanat: Denizli Zorlu Arkeoloji kent müzesi, Konya müzesi, Konya Mevlana Gösteri Sanatlar, Merkezi, Şanlıurfa Edessa Arkeoloji Müzesi, Manisa Sanat Müzesi,Cihanbeyli kültür merkezi, Denizli Sanat merkezi, Manisa Anemon müzesi, Mali Kültür Müzesi 

Turizm: Mali Cumhuriyeti Sheraton Bamako Hotel, Pamukkale Hilton spa termal hotel, D Resort Muratreis, Kuşadası Le bleu otel, Sultan Ahmet Curio Hilton, İstanbul ishak Paşa Konağı, Wyndham İstanbul Old City

Konut: İstanbul Göztepe park, Allure park hııl, Florapark Denizli, İstanbul Florya Trio Florıa, İstanbul Gözde Park, Helis More

Karma kullanım: Bakü Sumqayit  Weves, İstanbul Business, Borooklyn City, Düzce Metropolis

Kentsel tasarım: Fikirtepe 6 proje, Çengelköy Park, Mevlana Kültür vadisi kentsel dönüşüm, Çengelköy eski Üsküdar evleri kentsel dönüşüm, Garden of Bakü, İstanbul Oruç Reis kentsel dönüşüm projesi, Elazığ Misland. 

 

Efekta Mimarlık Dubai Citsycape 2016