Çağhan İnşaat’ın Yönetim Kurulu Üyesi Çağrı Acı

"Orta ölçekli inşaat şirketleri yok olma tehlikesinde!"

Sektörden Haberler Emine Pile 12.02.2015
Çağhan İnşaat’ın Yönetim Kurulu Üyesi Çağrı Acı, inşaat sektörünün yaşadığı sorunlar nedeniyle orta ölçekli şirketlerin tehlikede olduğunu belirtti.
1982'de inşaat sektörüne atılan ve merkezi Ankara'da bulunan Çağhan İnşaat'ın Yönetim Kurulu Üyesi Çağrı Acı, inşaat sektöründeki bazı sorunlara değindi ve orta boy şirketlerin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtti. Büyük marketler karşısında yok olmaya yüz tutmuş mahalle bakkaları gibi orta ölçekli inşaat şirketlerinin de benzer bir durumu yaşadığını ifade etti. 

Acı, “Büyük firmalar krediyle büyüyor. Sıkıntıların temelinde de sektöre yön verenlerin bu tip hataları var. ‘Nasıl olsa satarım' mantığıyla dev projeler gerçekleşiyor. Lansman için ciddi para harcanıyor. Halbuki tüketicinin kullanabileceği ev tipi ve ödeme gücü iyi belirlenmeli” diye konuştu. 

Binlerce konutun eritilmesi için destek şart! 

İnşaat sektöründeki durgunluğun, kapıdaki tehlikeye işaret ettiğini vurgulayan Acı, “Acil tedbirler alınmalı. Lokomotif olan inşaat sektöründeki durgunluk, diğerlerine de olumsuz yansır. Hükümet, bankacılar ve sektöre yön verenlerin bir araya gelip sektörün sorunlarını masaya yatırması, yeni düzenlemeler yapılması gerekir” dedi. Stoktaki on binlerce konutun eritilmesi için desteğin şart olduğuna işaret eden Acı, yarına dair ciddi endişe yaşadıklarını, ayakta kalabilmek için konut inşası ve satışından arsa yatırımlarına yöneldiklerini söyledi.

Satış bekleyen çok sayıda daireye karşın talebin yetersiz kaldığının altını çizen Acı, şunları söyledi: “Satış olmadığı için de çoğu firma bizim gibi arsa yatırımına yöneldi. Amaç; zaman içinde bu arsaları inşaata veya nakde çevirmek. Bu noktada özellikle bankalara büyük görev düşmektedir. Kredi faizlerinin daha makul seviyeye çekilmesi, vadelerin daha uzun sürelere çıkarılması, ödeme güçlüğü çekenlerin borçlarının yeniden yapılandırılması önemli.”

Dünya 

Çağrı Acı inşaat sektörü orta ölçekli inşaat şirketleri