Hafriyat kamyonu

Ordu'da inşaat molozlarına uydudan takip geliyor

Sektörden Haberler Hüseyin Belibağlı 19.12.2014
Ordu'da inşaat moloz ve hafriyatlarını taşına kamyonların uydudan takip sistemi kullanmaları zorunlu hale geldi.
Ordu Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı tarafından 2015 yılından itibaren hafriyat taşıyan araçlara uydu takip sistemi takma zorunluluğu getirildi. 

Uygulama kapsamında belediye tarafından belirlenen yerlerin dışında hafriyat ya da çöp dökenlere 42 bin lira ile 126 bin lira arasında ceza kesilecek.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz yaptığı açıklamada, çevreyi korumak adına yeni önlemler aldıklarını belirtti. 

Çevre temizliğine önem veren bir Ordu Büyükşehir Belediyesi olduğunu ifade eden Yılmaz, 2015 yılından itibaren hafriyat taşıma izin belgesi olmayan, taşıma izin belgesini yenilemeyen ve uydu takip sistemine geçmeyen araçlara gerekli yaptırımlar uygulanacağını söyledi. 

Kanun ve yönetmeliklere aykırı hafriyat döken, depolayan, taşıyan şahıslara 42 bin lira, şirketlere ise 126 bin lira idari para cezası kesileceğini vurgulayan Yılmaz, yeni uygulamalarla çevre kirliliğinin önüne geçileceğini kaydetti. 

"Damper kalktığında sistem devreye girecek"

Uygulamanın içeriğini de anlatan Yılmaz, şunları kaydetti:

"Uygulama kapsamında izin verdiğimiz ve takip cihazı kullanan kamyonun kasası kalktığında sistemimiz devreye girecek. Bizim belirlediğimiz alanlara çöp döküldüğü zaman bir sorun olmayacak ancak bu araçların damperleri farklı bir alanda harekete geçtiği an sistem devreye girecek. Uydu vasıtasıyla sistem anında bizi uyaracak. O andan itibaren gerek plaka kontrolü gerek görüntü kontrolüyle cezai işlem uygulanacak. Bu cezalara maruz kalmamak için vatandaşlarımızın dikkatli olmasını istiyoruz. Çevre hepimizin çevresi. Öncelikle biz çevremize sahip çıkacağız." 

Yılmaz, araçlara uydu takip cihazlarının ücretsiz takılacağını sözlerine ekledi.

Hayati Akçay, Orhan Topal/AA

Ordu Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Ordu. hafriyat kamyonları uydu takip sistemi